Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Hakurk bölgesinde yuvalanan teröristlere karşı başlatılan ‘Pençe Operasyonu’ harekatından elde edilen istihbarat sonucunda, 12 Temmuz akşamı Komando Tugayları “Pençe-2 Operasyon Planı” çerçevesinde, tespit edilen farklı bir bölgede yeni bir harekât başlattı.

İkinci operasyon hakkında açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, “Irak’ın kuzeyinde “Pençe-2 Operasyon Planı” çerçevesinde başlatılan ve Komando Tugaylarımızın katıldığı harekât planladığı gibi başarıyla devam ediyor. Terör örgütü PKK hedefleri kara ateş destek vasıtalarımız ile ateş altına alındı.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, “Pençe-2 Harekâtı kapsamında, teröristlerle sağlanan temas neticesinde biri yaralı olarak ele geçirilen olmak üzere, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece, Pençe Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 68 oldu.”

Ayrıca, “Irak kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-2 Harekâtı’nda terör örgütü PKK’ya ait birçok sığınak, barınak ve mağara tespit edilerek içindeki silah, mühimmat, patlayıcı madde ve yaşam malzemeleri ile birlikte imha edildi.” ifadeleri yer aldı.

İLK PENÇE OPERASYONU 27 MAYIS’DA BAŞLAMIŞTI

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Hakurk bölgesinde yuvalanan teröristlere karşı başlatılan ‘Pençe Operasyonu’ harekatı 27 Mayıs’da başlamıştı. Operasyona Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı savaş uçakları ve komando tugayları da katıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan en son açıklama şöyle: “Pençe-2 Harekâtı kapsamında, teröristlerle sağlanan temas neticesinde biri yaralı olarak ele geçirilen olmak üzere, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece, Pençe Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 68 oldu.”

Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonla koordineli olarak Zap ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.

TÜRKİYE’NİN UZUN MENZİLLİ FÜZESİ ‘BORA’ PENÇE HAREKATINDA KULLANILDI

ROKETSAN tarafından geliştirilen BORA Füzesi, Pençe operasyonunda kullanıldığı belirtildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabından bir füzesinin atış videosunu paylaşarak, “Yerli ve Milli savunma sanayii ürünlerimizle başarılara imza atan kahraman askerlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.” ifadelerini kullandı.

Yüksek öncelikli hedeflere yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmak için üretilen karadan karaya atılan BORA füzesi, Yüksek öncelikli hedefler üzerinde 470 kg harp başlığı ile etkili ateş gücü sağlamaktadır.

Savunma kaynakları, ihraç versiyonu KAAN füzesinin menzili 260 km iken, TSK için üretilecek BORA füzesinin menzili 280 km olduğunu açıkladı.

ATAK HELİKOPTERLERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Pençe Operasyonu’nda aktif olarak kullanılıyor. MSB’nın yayınladığı görüntülerde, ATAK helikopterleri gece harekâtında tespit edilen hedefleri başarıyla etkisiz hale getirdiği görülüyor.

Milli Savunma Bakanlığı harekatın başladığı 27 Mayıs’da yaptığı açıklama şöyle: ” Pençe Operasyon Planı çerçevesinde, 27 Mayıs 2019 öğleden sonra Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetlerimizin atışlarını müteakip saat 20.00’de Irak kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı komando tugaylarımızla bir harekât başlatılmıştır. Operasyon ATAK helikopterlerimizin de desteğinde planlandığı şekilde devam etmektedir.Bu harekât ile Hakurk bölgesindeki terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır.”

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here