TÜBİTAK SAGE ile DASAL Havacılık arasında TOGAN silah sisteminin DASAL platformlarına entegrasyonu konulu İş Birliği Protokolü imzalandı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN Silah Sistemi, DASAL Havacılık platformlarının yeni konfigürasyonlarına entegre edilerek göreve hazır hale geldi.

Askeri ve sivil alanda kullanılacak şekilde atasarlanan KARGO 150 Albatros platformu üzerinde geliştirildi. KARGO 150, rotorlar arası 4,5m ye varan gövde genişliği, özel tasarlanmış aerodinamik yapısı ve güçlü itki sistemi ile 150kg faydalı yükü, 40km operasyon yarıçapı içerisinde taşıyabiliyor. 100 km/s hıza ulaşıyor ve 45 dakika boyunca uçabiliyor.

KARGO 150, askeri görevlerde kritik destek malzemelerini hedefe noktaya taşıyacak. Silah, mühimmat, teçhizat, elektronik ekipman, yakıt gibi ürünleri dakikalar içerisinde teslim edecek. Ön safa ve uzak noktalara lojistik destek amacıyla kullanılacak. Kara-kara, kara-deniz ve deniz-deniz görevleri yapabilecek.

Ulusal ve uluslararası ihtiyaçlara yönelik Tek ve Çok Rotorlu İnsansız Hava Araçları ve bu araçlara ait her türlü ekipman, sistem ve alt sistem bileşenlerinin projelendirilmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, modellenmesi, üretimi, test, montaj ve entegrasyonu amacıyla Aselsan-Altınay ortaklığında kurulmuş, Ürün ve Teknoloji Geliştiren bir İNOVASYON Şirketidir.

TÜBİTAK (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı; çoklu taşıma ve bırakma imkanı sağlayan salan ünitesi ile birlikte, envanterdeki 81mm NATO havanlarının eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir silah sistemi olarak tasarlandı. 

TOGAN’ın salana entegre atış kontrol sistemi, 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabiliyor. Bu sayede mühimmat bırakma noktası, hassas olarak hesaplanabiliyor. Ayrıca, Dijital Yer Verisi (DTED) kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü, gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirebiliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN 81 mm’lik havan mühimmatı, ASISGUARD firmasının ürettiği SONGAR Bomba atarlı Drone Sistemiyle havadan bırakılarak hedefi başarıyla vurmuştu.

Çok hafif ve aynı zamanda düşük maliyetli olan TOGAN mühimmatı, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 81 mm’lik havan mühimmatındın Hürkuş-C’nin altına 4 adet konulabiliyor. Bu mühimmat tek tek bırakılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here