İtalya’da gerçekleşmekte olan NATO Tiger Meet 2023 tatbikatına Türk Hava Kuvvetleri, 3 adet F-16 uçağı ve 49 personel ile katılıyor.

2-13 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Tiger Meet 2023 tatbikatına 13 ülkeden farklı tiplerde yaklaşık 80 uçak ile 2000 personel görev alıyor.

2023 NATO Tiger Meet, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin Gioia del Colle askeri hava üssünde düzenleniyor. Karmaşık uluslararası tatbikatlardan biri olarak gösterilen tatbikat, Müttefik Ülkelerin Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliğini artırmayı ve eğitim deneyimlerinin paylaşımını kolaylaştırmayı amaçlar.

1960 yılından bu yana her yıl “kaplan” logosunu taşıyan farklı Silahlı Kuvvetlerin Uçuş Gruplarını bir araya getiren NATO Tiger Meet, ilk kez elli yıl önce İtalya’da (1973) Cameri askeri üssünde düzenlendi, ardından 1980 ve 1988’de tekrarlandı.

Gioia del Colle hava üssü (Bari), 13 NATO ülkesi ve ortaklarının pilotlarını ve uçuş mürettebatlarını ağırlayacak. Puglia, Calabria ve Basilicata’nın hava sahasını içerecek operasyonlar, savunma ve hava engelleme görevlerinde varlıkların karşılıklı olarak çalışmasını mükemmelleştirmek, karada birliklere destek sağlamak (Yakın Hava Desteği, CAS) veya düşman bir ortamda personelin arama ve kurtarmasını (Personel Kurtarma – PR) eğitimleri icra edilecek.

Tatbikata katılan filoları Tiger Meet’e özgü özel kaplan desenli boya ve logolu uçaklar ile katılıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri birimlerinin yanı sıra, İtalyan Deniz Kuvvetleri varlıkları da tatbikata katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here