Kiev’de düzenlenen ilk Uluslararası Savunma Sanayi Forumu’na (DFNC1), 30’dan fazla ülkeden gelen 250’den fazla savunma şirketi, savunma bakanları ve temsilciler katıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile hükümet üyelerinin katıldığı foruma Türkiye’den BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

Forum, Ukrayna’nın Stratejik Endüstriler Bakanlığı, Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Uluslararası Savunma Sanayileri Forumu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy tarafından açıldı. Başkan Zelenskyy, konferansın açılışında modern teknolojileri kullanarak savunma üretiminin geliştirilmesinin önemini vurguladı. Ukrayna’da mermi, füze ve insansız hava aracı üretimi dahil olmak üzere çeşitli savunma alanlarında işbirliği için birkaç ülke ile görüşmeler yaptı.

Zelenskyy, Savunma Sanayi İttifakı’nın kuruluşunu duyurarak 13 savunma şirketinin zaten katıldığını açıkladı. Ukrayna, endüstri geliştirmeyi desteklemek için özel bir fon kurmayı planlıyor ve bu fon, devlet savunma kaynaklarından elde edilen temettüler ve el konulan Rus varlıklarının satışından elde edilen karlarla finanse edilecek.

Forum kapsamında Ukrayna tarafı yabancı partnerlerle 20 belge imzaladı. İnsansız hava araçlarının üretimi, zırhlı araçların onarımı ve üretimi üzerine anlaşmalar ve memorandumlar içermektedir. Üretimin Ukrayna’da yerelleştirilmesi, geniş bir teknoloji, fikir, çözüm yelpazesini çekmeyi, gerçek savaş koşullarında test edilen silahları almayı hedeflemektedir.

BAYKAR, UKRAYNA’DA 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPIYOR; TUSAŞ, ATAK-2 HELİKOPTER MOTORLARINI UKRAYNA’DAN TEDARİK EDİYOR

Ukrayna ile iyi ilişkilere sahip BAYKAR firması savaştan önce aldığı karar doğrultusunda Ukrayna’da bir fabrika kuruyor. BAYKAR, 1.5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan fabrikanın da içerisinde yer aldığı üç proje için Ukrayna’ya 100 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı planlıyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, şirketin CEO’su Haluk Bayraktar’ın anlaşmayı övdüğü bir fotoğrafı tweetledi.

Ukrayna’nın motor üretimi konusunda teknolojilere sahip olması sebebiyle Türkiye ile yakın ilişkilerde bulunuyor. BAYKAR firması bazı İnsansız Hava Araçları’nda Ukrayna motorlarını kullanıyor. Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II projesi kapsamında Ukraynalı Motor Sich firmasından 14 adet motor için tedarik anlaşması imzaladı.

Savunma Forumunda katılımcılara Ukrayna Devlet Başkanı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Başbakan Denys Shmyhal, Savunma Bakanı Rustem Umerov, Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Stratejik Endüstriler Bakanı Oleksandr Kamyshin tarafından hitap edildi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve partner ülkelerin temsilcileri özel video mesajları verdi. Forumun Onursal Konuşmacıları Slovakya Savunma Bakanı Martin Sklenar ve NATO Genel Sekreter Yardımcısı Wendy Gilmore oldu. Schmidt Futures’ın kurucusu Eric Schmidt bir konuşma yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here