Yunanistan’ın deniz kabiliyetlerinde önemli bir dönüm noktası olarak gösterilen yeni “Kimon” (F601) sınıfı Savunma ve Müdahale Firkateyni için (FDI HN) 4 Ekim tarihinde Yunan ve Fransız yetkililerin katılımıyla Lansman töreni düzenlenecek. Gemi, Fransa’nın Lorient’taki Naval Group Tersanesi’nde 28 Eylül’de denize indirildi.

Yunanistan, Donanması için 2022 yılında 3+1 (artı bir isteğe bağlı) FDI ile silah paketi ve entegre lojistik destek (ILS) anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile Yunan Donanması, son Hydra sınıfı (MEKO 200HN) firkateyn Salamis’in hizmete girmesinden 25 yıl sonra ilk büyük savaş gemisine sahip olacak. Üç gemi ünlü Yunan general ve amirallerin isimlerini taşıyacak.

Yeni firkateyn Yunan Donanmasına katacağı en önemli özellik, ASTER 30 SAM sistemi ile son teknoloji SEAFIRE radarının entegrasyonunu içeriyor olması olacak. Bu da Yunan Donanmasının savunma yeteneklerini önemli ölçüde artıracak. Gemi, modern deniz operasyonlarını desteklemek için gelişmiş sensörler ve silahlarla donatılmış olacak. 4,550 tonluk kompakt platform, yüksek derecede otomasyon ve kontrol sistemlerine sahip olacak.

Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre, muhtemelen FDI-tipi (Belharra) fırkateynlerinde, 8 hücreli Aster ailesi hava savunma füzesi (ASTER 15/30) ve MICA NG füzesi, Yakın Hava Savunma (CIWS) 21 hücreli RIM-116 RAM (CIWS) lançeri, 2×4 adet Exocet-40 Block III gemisavar füze, EuroTrop Fransız-İtalyan ortak yapımı MU-90 hafif torpido ve Oto Melara Süper Rapid 76 mm baş topuyla donatılacak.

Fransız Donanması, MBDA’ın son nesil Exocet füzesi olan Mer-Mer 40 Blok 3c (MM40 B3c) füzesini Alsace fırkateyninden (FREMM DA) 20 Eylül 2023 tarihinde başarılı bir şekilde ateşledi. Bu yeni nesil füze, Exocet’in ün salmış tüm hava koşullarında kullanılabilme yeteneği ve yüksek esneklik gibi özelliklerini koruyor. Ayrıca yeni hedef arama teknolojileri ve son operasyonel gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilen yeni algoritmalarla donatılmış durumda. Muhtemelen Yunanistan’ın yeni fırkateyninde bu füzelerin kullanılması planlanıyor.

İkinci fırkateyn FDI HN Nearhos’un (F602) saç kesme tarihi sözleşmeye göre 31 Ekim 2022 olarak öngörülmüştü, ancak sözleşme tarihinden önce 13 Temmuz 2022’de gerçekleşti. Üçüncü gemi FDI HN Phormion (F603) ise aynı senaryo ile saç kesme tarihi 31 Ekim 2023 olarak öngörülmüş, fakat 12 Temmuz 2023’te gerçekleşti.

Kimon sınıfı fırkateynler, Yunan Donanması’nda yaşlanan Elli sınıfı (Kortenaer sınıfı) fırkateynlerin yerini alacak. Yunanistan Donanmasına 1992 yılında katılan Elli sınıfı fırkateynler, Hollandalı Damen Schelde Naval Shipbuilding tarafından inşa edildi.

Fransa’nın batısındaki Lorient kentinde Naval Group şirketi tarafından inşa edilecek Belharra sınıfı fırkateynler Yunanistan’a milyarlarca dolara mal olacak. Maliyetle ilgili resmi açıklama yapılmazken Reuters haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan bir Yunan hükümet kaynağı, Yunanistan’ın fırkateynler için yaklaşık 3 milyar euro ödeyeceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here