Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı TCG Kemal Reis (F-247) fırkateyni oniki yıl aradan sonra ilk kez İsrail’in Hayfa limanına demir attı.

İsrail Ordusu’nun açıklamasında, “ Konuşlandırma, İsrail’in NATO ile işbirliği ve desteğinin bir parçası “ olarak gerçekleştiği belirtildi. 

Barbaros sınıfı fırkateyn TCG Kemalreis (F-247), Amerikan güdümlü füze destroyeri USS Forrest Sherman ile birlikte Hayfa’ya demirledi.

Türk Donanmasının en gelişmiş gemilerinden biri olan TCG Kemal Reis fırkateyni,   diplomatik krize neden olan Mavi Marama olayının ardından, Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini kestiği 2010 yılından bu yana İsrail’e yanaşan ilk savaş gemisi olma özelliğini taşıyor.

Ankara ve Kudüs yıllardır savunma sanayii, güvenlik işbirliği, istihbarat paylaşımı ve askeri eğitim konularında yakın müttefiklerdi. İlişki 1960’larda başladı ve 1990’larda 1994 Savunma İşbirliği Anlaşması ve 1996 Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması ile zirveye ulaşmıştı. 

İsrailli firmalar Türkiye’nin başlıca silah müşterilerinden biriydi.  M60 tankları ve F-4E uçaklarını modernizasyonu,  silahlı Heron insansız hava araçları, elektronik keşif ve gözetleme sistemleri ile gelişmiş füze sistemleri ve akıllı mühimmatlar Türkiye tarafından İsrailli firmalardan tedarik edildi. 

Türkiye ile İsrail arasında yıllık ortak deniz ve hava tatbikatları gerçekleştiriyordu. İlişkilerin bozulmasının ardından İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile ortak  tatbikatlara katılmaya başladı. Temmuz ayı ortasında yapılan tatbikatta, İsrail Hava Kuvvetleri ile Yunan Hava Kuvvetleri arasında havada yakıt ikmali ve it dalaşı eğitimleri gerçekleştirildi. 

Geçen ay İsrail ve Türkiye bir kez daha tam diplomatik ilişkileri yeniden başlatmaya karar verdi. Ancak İsrail, Türkiye ile askeri işbirliğini henüz yeniden başlatmayı planlamıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here