Trakya sınırında görev yapacak ATEŞ Güvenlik sistemleri İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi. ASELSAN tarafından üretilen Keşif ve Gözetleme Sistemleri ile sınır hattı gözetlenecek.

Mobil Araçları Tedarik Projesi kapsamında ASELSAN’ın Keşif ve Gözetleme
sistemlerinin entegre edildiği 27 adet HIZIR 4X4 Keşif ve Gözetleme Aracı daha İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “ Türkiye ve AB Sınırlarının gözetleme Sınır Gözetleme Kapasitesinin artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen ATEŞ sisteminin 27 aracı daha törenle teslim edildi.” İfadelerine yer verildi.

Trakya ve Doğu sınırlarında kullanılacak olan gözetleme araçları her türlü arazi ve hava şartlarında görev yapabiliyor. Yasa dışı göç ve kaçakçılık faliyetlerinin engellenmesinde etkin rol oynayacak.

Avrupa Birliği IPA Çerçeve Anlaşması ile fonlanan ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi (İdare) tarafından koordine edilen, tüm Avrupa Birliği ve aday ülkelere açık olan, Trakya sınırında kullanılmak üzere Sınır Güvenlik Sistemleri tedarikine yönelik ihalede, Aselsan fiyat/performans olarak en iyi teklifi vererek ihaleyi kazanmıştı.

Toplam sözleşme bedeli yaklaşık 30 milyon Euro olan 57 adet Zırhlı Keşif Gözetleme Aracının tedarikine ilişkin sözleşmeler 29 Mayıs 2017 tarihinde imzalandı. Proje kapsamında daha önce 20 araç güvenlik güçlerine teslim edilmişti. Ocak 2020’de yapılacak 10 araçlık teslimat ile projenin tamamlanması öngörülüyor.

ATEŞ Sisteminde, araç platformu olarak KATMERCİLER tarafından üretilen HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) seçilmişti.

ASELSAN’ın geliştirdiği ATEŞ Keşif ve Gözetleme sistemleri HIZIR aracının bütün üstün özellikleri korunarak entegre edildi. Bünyesinde barındırdığı Radar ve Optik sistemlerle 40 Km’lik bir mesafede gece gündüz, insan ve araçlar için keşif gözetleme yapabilmektedir.

ATEŞ Keşif ve Gözetleme sisteminde,  ASELSAN ürünü ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-optik Sensör Sistemi, 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ve SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi araç üzerine entegre edilmekte olup yine ASELSAN tarafından tasarlanan SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı ile tüm sensörlerin kontrolü ve bir arada çalışabilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca çok az ülkenin üretebildiği ve kullandığı atış yeri tespit sistemi ile düşmanı tespit edip yakındaki dost unsurlarla koordinatları paylaşabilmektedir. Tespit edilen hedef veya keskin nişancı atışı, sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebilmekte, takip altına alınabilmektedir. Bu görüntüler,
sürekli olarak kaydedilmektedir.

Kaynak: ASELSAN, KATMERCİLER, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here