ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri (USMC) mevcut büyük amfibi gemilerinin yerine Amfibi harekatlarda kullanılmak üzere daha küçük, daha ölümcül, daha hızlı gemiler istiyor. ABD ve Birleşik Krallık gelecekte Deniz Kuvvetleri’nin duruşları ve rolleri konusunda yeniden planlama yaparken amfibi gemilerinde değişiklik ciddi şekilde gündeme geliyor.

ABD Deniz Piyadeleri komutanlığına yeni atanan General David Berger yayınladığı planlama rehberinde, ” Amfibi operasyonlarda seçeneklerinin sadece LHA, LPD ve LSD’ler olmadığını” söyledi. Berger, bu gemiler yüzlerce deniz piyadesi, uçak ve helikopter ile birlikte Zırhlı Saldırı Amfibi Aracı (ACV ), hovercraft taşıyıcılar (LCAC) ve çıkarma aracı (LCU) taşıyabildiklerini ancak “bir tanesinin maliyetinin 1 milyar doları bulduğunu” belirtti.

ABD Deniz Piyadeleri 38’inci komutanı General David H.Berger New Orleans Deniz Destek Tesisinde komutan değişim töreninde konuşuyor.
……………………………………………………………………………..
Fotoğraf: Deniz Piyade Leslie Alcaraz

General David Berger üç gemi tipininde tartışmalı olduğunu, “bu gemilerin artık modasının geçtiğini” savunuyor; bunun yerine “alternatif platformlara ve alternatif işlem türlerine bakmak” gerektiğini söylüyor.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki adalara ACV, LCU ve LCAC’lerin kullanıldığı bir amfibi harekate hazırlandığının bilirten Berger, “uzun menzilli füzeler, mayınlar, diğer akıllı silahların çoğalmasının oluşturduğu tehditleri kabul etmeli ve bu tehdit ortadan kaldırmak için yenilikçi yollar aramalıyız”ifadelerini kullandı.

Berger planlama rehberinde, ” kuvvetlerimizi birkaç büyük gemide yoğunlaştırmaya devam etmenin mantıksız” olduğunu öne sürüyor. “ Daha küçük, daha ölümcül, daha riskli platformlardan oluşan yeni bir filo tasarımı oluşturmamız ” gerektiğini savunuyor.“Gemilerimizin ölümcüllüğünü arttırmalıyız” diyen Berger, “gemilerimiz bir taşıyıcı değil, onlar bir savaş platformudur” diye ekliyor.

Deniz piyadeleri daha fazla ateş gücünü Pentagon’dan almak için bastırıyor, özellikle ‘Multi-Domain Operasyon’ konseptine doğru gidildikçe gemilerin hava ve kara unsurlarıyla daha fazla bağlantı kurmasını istiyor. General Berger, ” komuta ve kontrol sistemlerini yükseltmeliyiz, bu ortak yapının bir parçası olmalıyız” ifadelerini kullanıyor.

Pasifik bölgesinde Çin’in Güney Çin Denizinde bulunan yapay adalara yerleştirdiği uçaklardan ve kara platformlarından atılan süpersonik anti-gemi füzeleri, eski anlayışla deniz kıyısına park etmiş amfibi gemiler için büyük tehdit oluşturduğunu belirten Berger, “Eski düşünce tarzı çoktan öldü. Yemen’deki İran destekli Husilerin bile bize acı çektirecek üstün yetenekleri var.” diye konuştu.

ABD Donanması, Çin, Rusya, Baltık denizi ve Güney Çin Denizi gibi alanlarda bu tehditlerden gemilerini uzak tutmak istiyor.Deniz piyadelerini kıyıya yakın yerlere taşımak için tasarlanan gemilerin bu ortamlarda ‘büyük risk altında’ olduğu düşünülüyor.

Deniz Kuvvetleri bu tehditleri düşünerek envanterde bulunan 32 amfibi gemisine ‘Dikey Fırlatma Sistemi’ entegre etmek istiyor. Fakat uzmanlar bunun en azından kısa vadede gerçekleşmeyeceğini belirtiyor.

ABD Deniz Kuvvetleri General David Berger planını destekleyen adımları şimdiden atmaya başladı. 2020-2024 gemi inşa ve bütçe planından iki amfibi gemiyi çıkartarak kesintiye gitti.

ALTERNATİF PLATFORMLAR: AÇIK DESTEK GEMİSİ (OSV)

ABD Deniz piyadeleri, petrol ve gaz platformları endüstrisinde kullanılan ‘Açık Deniz Destek Gemisine’ (OSV, Offshore Support Vessel,) dayanan özel bir tasarım istiyor. Bu gemiler 50 ila 100 metre uzunluğunda ve çok çeşitli görevleri yerine getirebiliyor.

Irak Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan ‘Açık Deniz Destek gemisi ‘ (OSV) stratejik petrol kuyularının korunmasında görev alıyor. Her bir OSV gemisinde 30 milimetrelik bir top ve 40 personel bulunuyor. ABD Donanmasında benzer gemi ile bir deniz piyade takımını taşıyıp küçük tekneler ile karaya çıkarma harekatı yapabileceği düşünülüyor. Ayrıca yüz milyon dolardan daha ucuza mal olan bu gemilerden daha fazla satın alanabilir. Açık Deniz Destek gemilerinin diğer dikkat çeken özelliğide çevik manevra kabiliyeti ile adalar gibi sığ kıyılarda görev yapabilmesidir.

Irak Donanmasında görev yapan 60 metrelik OSV gemisi
…………………………………………………………

ABD Donanması 1960 yıllarında Açık Deniz Destek gemilerine benzer büyüklükte bir düzine gemi işletiyordu. İkinci Dünya savaşında kullanılan destroyerlerden modifiye edilen gemiler, yaklaşık 300 metre uzunluğundaydı ve 160 kişilik askeri birlik taşıyabiliyordu. Bu gemiler Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı’na katıldı. Sualtı komando operasyonlarında, elektronik dinleme ve gözetim misyonlarında kullanıldı.

USS Ruchamkin (APD-89)
 (1945 – 1969)

……………………………………………………………….

ABD Deniz Kuvvetleri Açık Deniz Destek gemilerinin işletilmesine kara verirse, 50 yıl önceki tecrübeyi yeniden kullanmış olacak.

ABD VE BİRLEŞİK KRALLIK ‘AMFİBİ KONSPETİNİ’ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

ABD ve Birleşik Krallık gelecekte Deniz Kuvvetleri’nin duruşları ve rolleri konusunda yeniden bir planlama yapmayı düşünüyor. Özellikle gelecekteki Amfibi taşıyıcıların değişiklik ciddi şekilde gündeme geliyor. ABD Donanma Gücü Yapısı Değerlendirmesi raporunda (US Navy Force Structure Assessment -FSA ) ve İngiltere’de gelecekte Kıyı Saldırı Gemisi ( Littoral Strike Ship -LSS) için konsept çalışmaları, Amfibi gemilerin gelecekteki durumu hakkında bazı ip uçları vermektedir.

ABD Deniz Piyadeleri (USMC) ve Kraliyet Deniz Piyadeleri yıllar sonra elit kara birliklerini yeniden kuvvete entegre etmeyi planlıyor. Özel kuvvetlerin daha küçük ve güçlü yeteneklere odaklanmış güç olması düşünülüyor.

Kraliyet Donanması azalan Amfibi kabiliyetini arttırmak için ticari nakliye gemilerine dayalı Kıyı Saldırı Gemisi ( Littoral Strike Ship -LSS) tasarımı üzerinde duruyor. Bu gemiler üzerinde dikey iniş-kalkış imkanı veren ve bir kaç önemli modifikasyona sahip ‘ticari gemilere’ dayalı tasarımdan oluşuyor. ABD Deniz Piyadeleri son dönemde bu gemilerden ( Mobil Deniz Üsleri ) tedarik etmeye başlamıştı. İngiltere Savunma Bakanlığı Şubat 2019’da iki Kıyı Saldırı Gemisi-LSS alımının planlandığını duyurdu.

Kraliyet Donanması için düşünülen Kıyı Saldırı Gemisi (Littoral Strike Ship -LSS) konsept çalışması
………………………………………………………………..

LSS gemileri kriz ve savaş durumunda küresel konuşlanabilecek.Kraliyet donanması yeni nesil Tip-31 fırkateyni ve iki LSS gemisinden oluşan Kıyı Saldırı Grubu – ( Littoral Strike Group- LSG) oluşturmak istiyor. Kıyı Saldırı Grubunun Kraliyet Donanması tarafından kurulacak olan Uçak Gemisi Görev Gücüne eklenerek amfibi harekatlarda kullanılabileceği belirtildi.

Kıyı Saldırı Grubu oluşturma konusunda bazı tartışmalar yaşanmaktadır. Bazı uzmanlar Kraliyet Deniz piyadelerinin ‘ağır ekipmanlarını’ taşıma kabiliyetini zayıflatacağını savunuyor.

Kraliyet Donanması 1982 Falkland savaşında uçuş güvertesine dönüştürülmüş kargo gemileriyle Harrier savaş uçaklarını savaş bölgesine taşımıştı. Harrier uçakları kargo gemilerinin güvertesine iniş-kalkış gerçekleştirmişti.
…………………………………………………………………………………

NATO ve müttefikleri bu yıl düzenledikleri BALTOPS2019 tatbikatında yeni bir amfibi komuta ve kontrol (C2) yapısını test etmeye başladı. Bu yapı birden fazla amfibi unsuru daha büyük ve karmaşık amfibi harekatını desteklemek için geliştiriliyor. NATO, müttefik deniz kuvveti ve birden fazla Amfibi Görev Grubu (ATG) arasında çalışacak yeni komuta yapısı tasarlıyordu. Bu yapı ilk defa BALTOPS2019 tatbikatında değerlendirildi.

BALTOPS2019 NATO tatbikatında İspanya Deniz Piyadeleri’nin Amfibi harekatı , Türkiye’de inşaa edilen TCG Anadolu Amfibi Hücum gemisinin benzeri Juan Carlos’dan (L61) gerçekleştirildi.
…………………………………………………………………………………….

ABD Deniz Piyadeleri komutanlığına yeni atanan General David Berger’in yayınladığı planlama rehberinde, yeni amfibi platformların nasıl görünebileceği ve tam olarak hangi yeteneklere ihtiyaç duyacağı konusunda ilk işaretleri görebiliyoruz. Fakat yeni platformlarda yeni sistemlerin ve teknolojilerin nasıl bir araya getirileceği belli değil. Gemilerde ağır ekipman kullanılacak mı ? Deniz misyonlarına daha fazla entegrasyon için nelere yapılacak ? Gemi karşıtı füzelere savunma ne ölçüde gemilere uygulanabilecek ?.. gibi bir çok soru, cevap beklemektedir.

.

Kaynak: Breaking Defense, USNI News, National interest, US Navy Force Structure Assessment -FSA, Congressional Research Service report, Navy Force Structure and Shipbuilding Plans: Background and Issues for Congress.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here