Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin korvet ihtiyacına yönelik olarak açılan ihaleyi Türkiye’nin kazandığını duyurdu.

Açıklamayı resmi ziyaret kapsamında geldiği Karadağ’da yapan Canikli, ” Pek çok ülkenin yarıştığı ihalede, Türkiye, hem teknik açıdan hem de fiyat açısından en iyi teklifi vererek ipi göğüsledi…” dedi.

Pakistan’ın başkenti İslamabat’ta önemli bir imza töreninin gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Canikli, ” Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan 4 korvet ihalesi sonuçlandı ve bugün imzalar atıldı. Bu ihaleyi Türkiye olarak biz aldık. 4 korvet inşası ve teslim edilmesi… Anahtar teslim olarak gerçekleştirilecek…” diye konuştu.

Korvetlerin ikisinin Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki İstanbul Tersane Komutanlığında diğer ikisinin ise Pakistan’da Karaçi’de inşa edileceğini aktaran Canikli, İhalenin ana yüklenicisi ise sermayesinin tamamı Milli Savunma Bakanlığına ait Askeri Fabrikalar ve Tersaneler İşletme A.Ş. (ASFAT) olduğunu söyledi.

Pakistan’ın da bu anlaşmadan önemli kazanımlarının olacağını kaydeden Canikli, “Son derece etkili, kendi alanında son derece başarılı MİLGEM sınıfı korvet savaş gemisine sahip olacak, aynı zamanda proje tamamlandığında bu konudaki dizayn ve tasarım kabiliyetini Pakistan geliştirmiş olacaktır. Bu konuda da biz gereken her türlü desteği onlara vereceğiz.” diye konuştu.

İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek.Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

Anlaşmayı Türkiye adına Yunus Emre Karaosmanoğlu, Pakistan adanı da Milli Savunma Bakanlığı Mühimmat Üretimi Genel Müdürü Tümgeneral Arşad Mahmut ve Karaçi Tersanesi Komutanı Tuğamiral Ather Selim imzaladı.

PAKİSTAN ÇİN’DEN İKİ ADET TİP-54A SINIFI FIRKATETN ALDI

Pakistan Savunma Bakanlığı ile Çin Gemi İnşa Ticareti Şirketi (CSTC), Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı için 2 adet Tip-054A Fırkateyn tedariği ile ilgili anlaşmayı geçtiğimiz aylarda imzalamıştı.

Fırkateynler 2021 yılında Pakistan Deniz Kuvvetleri filosunda yer alacak. Tip-054 A firkateyni, NATO tarafından Jiangkai II kod adı ile anılıyor. Pakistan, 2017 yılında 2 adet Tip-054 A savaş gemisi siparişi vermiş, bu anlaşma ile 2 savaş gemisi daha sipariş vererek toplamı 4 adet Tip – 054 A fırkateyni deniz kuvvetleri envanterine girmiş olacak.

Kaynak: AA, propakistani.pk, MSB, 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here