Milli Savunma BAkanlığı ve tüm Kuvvet Komutanlıklarını bir araya getirecek olan “Ay Yıldız Yerleşkesi Projesi‘nin temeli törenle atıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yanı sıra tüm kuvvet komutanları ve üst düzey yetkililer katıldı.

Ay Yıldız Projesi ile Milli Savunma Bakanlığımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, tüm kuvvet komutanlıklarımızı bir araya toplamış olduklakerını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız “ dedi.

Dünyanın en büyük askeri harekat merkezi Pentagon’u bile gölgede bırakacağı belirtilen yeni TSK ve bakanlık karargahı, gelecekteki savaş konseptini de dikkate alan, bir nükleer savaşta dahi içerisinde harekâtın yönetileceği bir harekat merkezi olacak.

Ay Yıldız Yerleşkesi Ankara’nın Etimesgut İlçesi’nde, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 2020’de hizmete giren yeni karargâhının yakınındaki alanda inşa edilecek ve Türkiye’nin Pentagon’u olarak lanse ediliyor.

Mimari plana yukarıdan bakıldığında Ay-Yıldız sembollerini ve bir daire üzerinde sıralanmış Hava, Deniz, Kara Kuvvetleri Komutanlıkları ile Genel Kurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na hizmet edecek binalar bulunuyor.

Yerleşke, yaklaşık olarak 12.6 milyon m²’lik bir arazi üzerine inşa edilecek ve binaların kapalı alanı toplamda 890.000 m²’yi bulacak. Ay Yıldız Yerleşkesi’nde yaklaşık 15,000 personel hizmet verebilecek ve yerleşkenin ortasında 23,000 m²’lik bir tören alanı yer alacak.

ABD Savunma Bakanlığı da bütün askeri komutanlıkları çatısı altında. Beşgen şeklindeki bina, İngilizce aynı anlama gelen “Pentagon” adını taşıyor. Rusya Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığını da 2014 yılında aynı binada merkezileştirmiş bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ay Yıldız Projesi kapsamındaki yerleşkenin 19 Mayıs 2023’te açılacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here