Kabil Hava Limanı’na pazartesi sabahı düzenlenen roket saldırısını IŞID’In Afganistan kolu üstlendi. Roketler havalimanındaki C-RAM hava savunma sistemi tarafından vuruldu.

IŞID grubu saldırıda ‘Katyuşa’ roketlerini kullandıklarını ve “hedeflerinin kesin olduğunu” söyledi.

ABD’li bir yetkili, havalimanına kurulan C-RAM hava savunma sisteminin roketlere karşı devreye girdiğini, Pazartesi günü erken saatlerde Kabil havaalanında ateşlenen beş kadar roketi durdurduğunu söyledi.

Bölgeyi korumakla görevli C-RAM sistemi, top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmek için kullanılıyor. Phalanx sisteminin kara konuşlu versiyonu olan 20 mm’lik mermilerini kullanan Centurion silah sistemi (C-RAM), top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmekte kullanılıyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren ABD’li bir yetkili, havalimanına yönelik roket saldırısında ABD’li personelin zarar görmediğini söyledi.

Öte yandan ABD kuvvetleri Pazar günü başkent Kabil’de insansız hava aracıyla bir saldırı düzenledi. Yapılan açıklamada, IŞİD’in Horasan kolu adına havalimanına saldırı düzenlemek için hazırlanan bomba yüklü bir aracın, SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tarafından vurulduğu belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, sivil kayıplar konusunda soruşturma yapıldığını bildirdi. Afgan medyasında yer alan haberlere göre operasyon nedeniyle aralarında çocukların da bulunduğu birçok sivil hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here