Afganistan'dan ayrılan son Amerikan askeri Tümgeneral Chris Donahue, C-17 nakliye uçağına biniyor.

Tahliye sürecine yardımcı olmak için Afganistan’da gelen Amerikan askerlerini taşıyan son uçak, Kabil Havaalanı’ndan kalkış yaptı. ABD’nin ülkede 20 yıldır süren askeri varlığı tamamen sona erdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Generel Frank McKenzie, duyuruyu, Taleban’ın yeniden iktidara gelmesinin ardından risk altındaki Amerikalılar’ı ve Afganlar’ı tahliye etmek için gönderilen son birliklerin başkent Kabil’den ayrılmasının ardından Savunma Bakanlığı’nın basın brifinginde yaptı.

General McKenzie sürecin sona erdiğini, “Afganistan’dan çekilmemizin tamamlandığını ve Amerikan vatandaşlarını, üçüncü ülke vatandaşlarını ve savunmasız Afganlar’ı tahliye etme misyonunun sona erdiğini duyurmak için buradayım. Son C-17 (askeri kargo uçağı), 30 Ağustos öğleden sonrasında Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yaptı’’ dedi.

Mckenzie, Taliban’ın tahliye ve son uçuşların gerçekleştirilmesinde “çok yararlı ve kullanışlı” olduğunu belirtti.

McKenzie, ABD’nin Afganistan Maslahatgüzarı Ross Wilson’ın da son C-17 uçuşunda olduğunu söyledi. Taleban’ın Kabil’i ele geçirmesinden bir gün önce başlayan tahliyelerde 14 Ağustos’tan bu yana 122.000’den fazla insan Kabil havaalanından hava yoluyla Afganistan’dan ayrıldı.

CENTCOM Komutanı, “Bu geceki geri çekilme, hem tahliyenin askeri unsurunun hem de 11 Eylül 2001’den kısa bir süre sonra Afganistan’da başlayan yaklaşık 20 yıllık görevin sonu anlamına geliyor. Bu, Usame bin Ladin’in, birçok El Kaide işbirlikçisi ile birlikte sonunu hazırladı. Bu ucuz bir görev değildi. 2 bin 461 ABD askeri ve sivilin canına mal oldu; 20 binden fazla kişi yaralandı. Ne yazık ki, IŞİD intihar bombacısının geçen hafta öldürdüğü 13 asker de bu sayıya dahil’’ ifadelerini kullandı.

General McKenzie, Kabil’den ayrılan son beş tahliye uçuşuna hiçbir ABD vatandaşının gelemediğini, bunun da Afganistan’dan ayrılmak isteyebilecek Amerikalılar’ın Kabil’de bırakıldığı anlamına geldiğini söyledi.

McKenzie, son uçaklar kalktıktan havaalanında tahliye edilen kimsenin kalmadığını söyledi.

ABD ordusunun ülkeden çıkarmak istediği herkesi tahliye edemediğini kabul eden General, “Ama bence bir 10 gün daha kalsaydık da istediğimiz herkesi ülkeden çıkaramazdık ve yine bu durumdan hayal kırıklığına uğrayacak insanlar olurdu. Zor bir durum” dedi.

Al Jazeera kanalına konuşan Taliban kaynağı, Kabil Havaalanı, ABD güçlerinin buradan çekilmesinin ardından tamamen kontrolümüz altında” dedi.

Öte yandan ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesini tamamlaması ile birlikte Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın artık hava trafik kontrol hizmetlerine sahip olmadığını açıkladı.

FAA, Kabil’e inen veya Afganistan hava sahasında faaliyet gösteren uçakların “aşırı dikkatli” olması gerektiğini bildirdi.

ABD ordusu bu ayın başlarında, Afganistan’dan on binlerce insanın tahliyesini kolaylaştırmak için Kabil’de hava trafik kontrol sorumluluklarını üstlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here