Türkmen Hava Kuvvetleri'nde hizmet veren iki Leonardo M-346FA'yı gösteren görüntülerden bir ekran görüntüsü. Altı adet M-346 serisi uçağın 2019 yılında Aşkabat tarafından İtalya’ya sipariş edildiği bildiriliyor.Kaynak: (Altyn Asyr)

Türkmenistan devlet medyası Türkmenistan Hava Kuvvetleri envanterine yeni katılan Leonardo M-346FA, C-27J ve Embraer A-29 uçaklarının video görüntülerini yayınladı. Türkmen medyası, Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow pilot kıyafetlerine giyerek uçuşa katıldığını iddia etti.

Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow’un ülkenin batısındaki bir hava üssünü ziyareti hakkında yayınlanan bir haberde, Leonardo M-346FA hafif saldırı uçağı, Embraer A-29B Super Tucano turboprop eğitim / hafif saldırı uçağı ve Leonardo C -27J Spartan taktik hava nakliye uçağı yer alıyor.

Görüntülerde ’01’ ve ’02’ numaralarını taşıyan iki adet M-346FA uçağında dört kısa menzilli havadan-havaya füze taşıdığı görülüyor. A-29B Super Tucano ise iki harici yakıt tankı taşıyan görüntüleride gösterildi. İki adet A-29 uçağı Türkmenistan’a geçiş uçuşları sırasında Mayıs ayında Malta Uluslararası Havalimanı’nda görülmüştü.

İtalyan senatosu Mayıs 2020’de tarihli raporunda, Aşkabat’ın 2019 yılında 293 milyon Euro ( 347.7 milyon dolar ) değerinde dört M-346FA ve iki M-346FT gelişmiş eğitim uçağı sipariş ettiği belirtilmişti. Türkmenistan’ın A-29 Süper Tucano satın almak için pazarlık yaptığını iddia edildi, fakat ne Aşkabat ne de Embraer bu bilgiyi henüz doğrulamadı.

Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow uçuşa hazırlanıyor. Kaynak: ( Türkmenistan Devlet Medyası )

Türkmenistan medyası, Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow’un uçağın kokpitinde olduğu görüntüleri paylaşarak uçuşa katıldığını iddia etti. Uçuşun ardınada Başkan’ın uçtuğu pilot kıyafeti, Savunma Bakanı Begench Gundogdyev’in talebi üzerine harbiyelilere ilham olsun diye, Berdimukhamed Annayev Askeri Okulu’na bağlı müzeye bağışlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here