Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı Kazakistan’da ortak olarak üretilecek. Ortak üretilmesinin yanı sıra bakım onarım süreçlerini de içeren teknoloji transferi konularında iş birliği gerçekleştirilecek.

Kazakistan ile ihracat anlaşması imzalanan ANKA İnsansız Hava Aracı’nın Kazakistan’da üretilmesinin önü açıldı.ANKA İnsansız Hava Aracı‘nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü haline gelecek anlaşmayla, Kazakistan’da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve Kazakistan‘ın İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

“ANKA’mız için yeni bir üretim üssüne imza atmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Temel Kotil, Yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz ANKA’mızın yurt dışında bu düzeyde rağbet görmesi bizleri gururlandırıyor. Bölge coğrafyasının savunma ve havacılık endüstrisine katkı sağlayacak olan bu anlaşma sayesinde dost ve kardeş ülke Kazakistan ile ticari ve dostluk bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum..” dedi.

TUSAŞ geçtiğimiz yıl ANKA İnsansız Hava Aracı’nın ihracat anlaşmasına imza atmıştı. Anlaşma kapsamında TUSAŞ, 2023 yılına kadar 3 adet ANKA, 2 adet yer sistem Kazakistan’a teslim edilecek.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here