Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun en son karadan fırlatılan füze atıcısı Typhon Silah Sistemi’nin (TWS) operasyonel yeteneğini başarıyla sergilediği açıklandı. En son başarılı atışta bir Tomahawk kara saldırı seyir füzesi kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun Hızlı Yetenekler ve Kritik Teknolojiler Ofisi (RCCTO), Tomahawk fırlatma testini 28 Haziran’da duyurdu. Bu test, ilk Typhon fırlatıcılarını ve diğer bileşenlerini Lockheed Martin’den teslim almasının üzerinden yaklaşık altı ay geçmesinin ardından gerçekleşti.

RCCTO’nun açıklamasına göre, geçtiğimiz günlerde yapılan bir test, Orta Menzilli Yetenek batarya programı (MRC) tarafından bu yılın başlarında gerçekleştirilen SM-6 füze fırlatmasını takip etti ve sistemin tam operasyonel yetenek sağladığı doğrulandı.

Ordu yetkilileri, Eylül ayında sona eren Mali Yıl 2023’e kadar ilk MRC bataryasıyla en azından bazı düzeyde gerçek operasyonel yeteneğe ulaşmayı hedeflediklerini belirtmişlerdi.

Ordu tarafından paylaşılan ayrıntılarına göre, Typhon Silah Sistemi’nin tam bir bataryası, dört fırlatıcı ve bir komuta merkezinden oluşan römorklar üzerine yerleştirilmiştir. Ayrıca yeniden doldurma ve destek araçları da bulunmaktadır. Hedefleme bilgileri dış kaynaklardan sağlanmaktadır.

Ordu, Typhon’un ilk etapta Tomahawk veya SM-6 füzelerinin kara hedeflerine karşı kullanılmasını beklediğini belirtmektedir. Aynı zamanda, Tomahawk’ın deniz odaklı optimize edilmiş varyantlarının da mevcut olduğunu belirtmek önemlidir.

SM-6, başlangıçta hava savunma füzesi olarak tasarlanmış olmasına rağmen, deniz hedeflerine karşı yetenek gösterdiği ve daha uzun menzile sahip daha gelişmiş versiyonlarının da geliştirildiği bilinmektedir.

ABD Ordusu, SM-6 ailesinin yüksek manevra kabiliyetine sahip hipersonik silahlara karşı tek gerçek yetenek olduğunu belirtmektedir.

Ordu, MRC bataryalarının çeşitli hedeflere karşı kullanılma olasılığının oldukça yüksek olduğunu düşünmektedir. Fırlatıcıların stratejik olarak Guam adası bölgesinde kurulması planlanan genişletilmiş hava ve füze savunmasının bir parçası olması beklenmektedir.

Typhon fırlatıcıları, şu anda Amerika Birleşik Devletleri Donanması ve yabancı savaş gemilerinde kullanılan Mk 41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) temel alınarak geliştirilmiştir. Bu fırlatıcı zaten çeşitli konteynerli füzeleri ateşleyebilme yeteneğine sahiptir ve gelecekte diğer tipteki füzelerin de entegre edilmesi mümkün olabilir.

Typhon’un tam beklenen operasyonel yeteneğini başarılı bir şekilde sergilemesi, hizmetin bir dizi yeni uzun menzilli saldırı yeteneği geliştirme çabalarında bir adım daha ileriye gitmesini sağlamaktadır. Dark Eagle Uzun Menzilli Hipersonik Silah (LRHW) ve Precision Strike Missile (PrSM) kısa menzilli balistik füze sistemlerini de içermektedir. PrSM, mevcut M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) ve M142 High-Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) fırlatıcılarından ateşlenebilirken, Ordu şu anda bu sistemlerle çalışabilecek daha uzun menzilli füzeler üzerinde çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here