Rheinmetall, Batı Almanya’da Weeze’de F-35A çok amaçlı savaş uçağı gövde bölümlerinin üretimi için son derece modern bir fabrika inşa etmeyi planlıyor.

Düsseldorf merkezli teknoloji şirketi, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletine bağlı Kleve ilçesindeki Weeze’de dünyanın en üstün performanslı savaş uçağı olan F-35A Lightning II için gövde bölümlerinin üretimi için son derece modern bir fabrika inşa etme planları yapıyor.

Yeni tesis, Almanya ve diğer dost ülkelerin hava kuvvetleri için en az 400 adet F-35A gövde bölümünün üretimini gerçekleştirecek. Üretim planlarına göre, 2025 yılında faaliyete geçmesi hedeflenmektedir.

Rheinmetall CEO’su Armin Papperger, “Northrop Grumman ve Lockheed Martin ile olan uzun süredir devam eden iş birliğimiz ve Bundeswehr ile olan onlarca yıllık ilişkimiz, gerçek anlamda bilgi transferine dönüştüğü için gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Northrop Grumman’ın F-35 program başkan yardımcısı Glenn Masukawa, “Weeze’de Entegre Montaj Hattı’ndaki otomatik ve imalat teknolojilerimizi Rheinmetall ile birlikte yeniden oluşturacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

Planlanan fabrika, Rheinmetall Aviation Services GmbH tarafından işletilecek ve son teknolojiye sahip olacak. Fabrikanın zemin alanı 60.000 metrekare olacak. Bu modern montaj hattında 400’den fazla deneyimli çalışan görev yapacak. Ayrıca, tesis lojistik ve depolama birimlerini, araştırma ve test merkezlerini, sınıfları ve kalite kontrol birimlerini içerecektir.

Kaynak: Rheinmetall

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here