Rusya, 8-9 Mayıs gecesi deniz ve hava tabanlı seyir füzeleriyle Ukrayna’yı hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi. Ukrayna Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny, Rus birliklerinin toplam 25 adet Kalibr ve Kh-101/Kh-555 seyir füzesi fırlattığını, hava savunma birimlerinin 23’ünü yok etmeyi başardığını söyledi.

Genel Kurmay Başkanı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 8 Mayıs yerel saatle 22:00 civarında, Karadeniz’deki gemilerden sekiz adet Kalibr seyir füzesi fırlattı ve Ukrayna’nın doğu bölgelerini hedef aldı. Sekiz füze, hava savunma kuvvetleri ve Doğu Hava Komutanlığı tarafından imha edildi.

Daha sonra, 9 Mayıs’ın saat 04:00 civarında, Rus askeri hava üssünden kalkan dört Tu-95MS uçağıyla Hazar Denizi bölgesinden 17 adet Kh-101/Kh-555 hava füzesi fırlatıldı. Hava savunma kuvvetleri ve Merkez Hava Komutanlığı unsurları toplamda 15 adet Kh-101/Kh-555 seyir füzesini yok etti.

Özetle, 8-9 Mayıs gecesi Rusya, deniz ve hava tabanlı toplam 25 adet Kalibr ve Kh-101/Kh-555 seyir füzesiyle Ukrayna’yı hedef aldı. Hava savunma kuvvetleri bu füzelerin 23’ünü düşürdü.

Rusya daha önce, Kiev ve Karadeniz kenti Odessa’ya büyük bir drone sürüsü saldırısı başlatmıştı. Kiev’in belediye başkanı, Rusya’nın Ukrayna hedeflerine İran yapımı 60 Shahed kamikaze drone ile saldırı düzenlediğini, bunlardan 36’sının Kiev’e atıldığını ve hepsinin düşürüldüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here