MQ-9 Reaper, 30 Nisan 2023'te Agile Chariot Tatbikatı sırasında Highway 287'ye iniyor Kaynak: ABD Hava Kuvvetleri fotoğrafçısı Çavuş Carly Kavish

ABD’nin Wyoming eyaletinde gerçekleştirilen Agile Chariot 2023 tatbikatında MQ-9 Reaper insansız hava aracı (İHA) tarihte ilk kez bir karayoluna iniş yaptı.

Askeri tatbikat Agile Chariot adını taşıyordu ve 30 Nisan ile 2 Mayıs 2023 tarihleri arasında Wyoming’da gerçekleşti. Tatbikatın amacı, geleneksel havaalanları kullanılamadığında Hava Kuvvetleri’nin karayollarından etkili savaş görevleri yürütebilme kabiliyetini göstermekti.

Tatbikat kapsamında, Wyoming’daki 287 numaralı otoyolda MQ-9 Reaper yanı sıra MC-130J otoyola iniş yaparak iki A-10 Warthog savaş uçağına yakıt ikmali ve silah yüklemesi gerçekleştirildi.

Hava Kuvvetleri Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın (AFSOC) 919. Filosuna bağlı MQ-9 Reaper, uydu kontrolleri ile otoyola iniş yaptı. Ayrıca bir MC-130J ve iki MH-6 helikopteri, Wyoming 789 numaralı otoyolda ayrı inişler yaparak personel kurtarma görevi gerçekleştirdi.

AFSOC Komutanı Tümgeneral Tony Bauernfeind, egzersize dahil olan diğer uçakların daha önce otoyol inişleri yapmış olsalar da bu kadar çok uçağın bu tür bir operasyon yapmasının ilk kez gerçekleştiğini söyledi.

Tümgeneral Bauernfeind, Agile Combat Employment (ACE) konseptinin işletilmesi için önemli bir adım oluşturduğuna dikkat çekti.

Hava Kuvvetleri, geleneksel havaalanları kullanılamaz veya tartışmalı hale geldiğinde esnekliği ve dayanıklılığı artırmayı amaçlayan Agile Combat Employment (ACE) operasyonları gerçekleştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here