Iran ve Rusya ile gerilimin artması üzerine Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı (CENTCOM), A-10 Thunderbolt II uçaklarını Orta Doğu’ya tekrar çağırdı.

PENTAGON, Suriye’deki İran destekli güçlere karşı artan gerilimlerle birlikte bölgedeki Amerikan hava gücünü artırmak için Orta Doğu’ya A-10 Thunderbolt II uçaklarını gönderdi. Bombalarının neredeyse üç katına çıkarılabilmesi için özel olarak modifiye edilen bir filo A-10 Thunderbolt II Warthog, kara birliklerine yakın hava desteği sağlama görevinde kullanılıyor.

Hava Kuvvetleri Merkezi Komutanlığı’nı yöneten Tümgeneral Alexus Grynkewich, Warthog’ların haftalar içinde 16 adet Küçük Çaplı Bomba taşıyabilmesine imkan sağlayacak yazılım güncellemeleri alacağını söyledi.

Grynkewich, “Her bir uçakta dört Küçük Çaplı Bomba (SDB) taşıyan Çoklu Taşıma Salanı ile dört A-10’un uçmasıyla neredeyse üç katına çıkan 64 yer hedefi bombalanabilecek. Her bir uçak ayrıca meşhur 30mm tank yok edici silahının yanı sıra lazerle güdümlü roketler de taşıyabilir.” dedi.

A-10 Thunderbolt II aynı zamanda kısa veya toprak pistlerden uçabilme özelliği sayesinde komutanlara daha fazla esneklik sağladığını belirten Grynkewich, “Kolay bir şekilde [A-10’u] farklı konumlara manevra yapabileceğiz ve hava operasyonlarını gerçekleştirebilecek bir kabiliyet sergileyebileceğiz. Durumlar kötüleşirse gerçek anlamda karşı konulması çok zor olacak” diye açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Komutanı General Michael “Erik” Kurilla Mart ayında bölgedeki daha fazla hava gücüne ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here