Ukrayna’nın Rus ordusuyla mücadele etmek için ihtiyaç duyduğunu söylediği ABD silahları listesinde sofistike hava savunma sistemleri, F-18 “Hornet” savaş uçakları, insansız hava araçları, Apache ve Blackhawk helikopterleri bulunuyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkilileri, Washington’daki bir konferansın kapalı kapılar ardında yapılan oturumunda, hükümet yetkilileri ve savunma endüstrisi yöneticileri tarafından izlenirken “Ukrayna savunma kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için silahlar listesi” sundu.

Kapsamlı listede, Ukrayna’nın şu anda stokta bulunan Abrams tankları ve 155 milimetrelik topçu roketleri gibi silahlar yer alıyor; aynı zamanda geçmişte talep ettiği F-16’lar, insansız hava araçları ve uzun menzilli ATACMS füzeleri gibi bazı silahlar da bulunuyor.

Listede, Boeing (BA.N) tarafından üretilen C-17 Globemaster taşıma uçakları ve Lockheed Martin (LMT.N) tarafından üretilen C-130 Super Hercules gibi sürpriz talepler de yer alıyor.

Belgeler, Ukrayna’nın ayrıca Lockheed tarafından üretilen F-18 “Hornet” savaş uçakları, General Atomics tarafından üretilen MQ-9B Sky Guardian dahil olmak üzere üç tür insansız hava aracı ve Terminal Yüksek İrtifa Bölge Savunma (THAAD) hava savunma sistemi gibi silahları da istediğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here