Ukrayna Devlete Başkanı Zelenskiy bugün yaptığı bir video konuşmasında Ukrayna’nın NATO üyeliği için başvurduğunu söyledi.

“Birbirimize güveniyoruz, birbirimize yardım ediyoruz ve birbirimizi koruyoruz.Fiili olarak zaten bir NATO müttefiki olduk” diyen Zelensky, ” katılımımız gerçek durumunun resmi olarak sağlamlaştırılması olacaktır.” dedi.

NATO’ya hızlı başvurunun Putin’in ilhak anlaşmasını imzalamasının ardından 30 Eylül Cuma günü Başkan Volodymyr Zelensky tarafından açıklandı.

Zelensky yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Rusya ile barış görüşmelerine hazır olduğunu ancak farklı bir bir Rus cumhurbaşkanıyla hazır olduğunu söyledi.

Jake Sullivan : Ukrayna’nın NATO üyeliği başka bir zaman ele alınması gerekir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna’nın NATO üyelik başvurusunun başka bir zaman ele alınması gerektiğini, şu anda en önemli yardımın sahada destek olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın NATO’ya hızlandırılmış katılım başvurusunu değerlendiren Sullivan, “ABD uzun yıllardır NATO’nun açık kapı politikasını destekliyor. NATO üyeliğine yönelik kararı, 30 müttefik ve katılmak isteyen ülke kendi arasında alır. Ukrayna’ya yardımların en iyi yolunun doğrudan sahaya yardım olduğu görüşündeyiz ve NATO’ya üyelik başvurusu başka bir zaman ele alınmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here