Ukrayna İDA saldırsında Karadeniz’de Rus çıkarma gemisini batırdı

0
54

Ukrayna kuvvetleri, Karadeniz’deki işgal altındaki Kırım yarımadasının açıklarında Rus Donanması’nın Caesar Kunikov çıkarma gemisini İnsansız Deniz Aracı (İDA) saldırısıyla batırdı.

Genelkurmay, saldırının Ukrayna’nın askeri istihbaratı ve silahlı kuvvetleri arasında ortak bir operasyon olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın askeri istihbaratı daha sonra saldırıya ilişkin bir video paylaştı. Saldırının Magura V5 İnsansız Deniz Araçları ile Alupka’nın açıklarında gerçekleştirildiğini iddia etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na göre, Şubat 2022’deki tam ölçekli saldırının başlangıcından bu yana Rusya’nın Karadeniz Filosu’ndan batırılan dördüncü çıkarma gemisi oldu.

Caesar Kunikov çıkarma gemisi, Kasım 2023’te işgal altındaki Kırım’daki Feodosya limanında demirliyken Ukrayna’nın füze saldırısıyla “tamamen yok edilen” Novocherkassk’in kız kardeşi. Gemi, yaklaşık 113 metre uzunluğunda orta boyutlu bir gemi olup amfibi çıkartma için tasarlanmıştır. Zırhlı araçları taşıyabilen gemide 87 kişilik bir mürettebat bulunmaktadır. Gemide yaklaşık 240 personel barındırılabilmektedir.

Ukrayna, 2022’nin Nisan ayında filonun amiral gemisi Moskova’yı batırması ve işgal altındaki Kırım’daki filo karargahına yönelik iddia edilen 30’dan fazla subayın ölümüne neden olan yıkıcı bir füze saldırısı da dahil olmak üzere tam ölçekli saldırının başlangıcından bu yana Rusya’nın Karadeniz filosuna defalarca saldırmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here