Rusya-Ukrayna krizini dünya nefesleri tutmuş izlerken, İsrail Savunma kurumları da krizi çok yakında takip ediyor. Moskova ile Kiev arasındaki olası bir çatışma İsrail’i garip bir noktada bırakabilir.

ABD İsrail’in en büyük müttefiki ve uzun süredir hamisidir. Rusya’da Suriye’deki hava sahasını büyük ölçüde korumaktadır. İsrail, Suriye’deki İran çıkarlarına karşı düzenlediği hava saldırılarını Suriye hava sahasından veya yakınında yapmaktadır. Bu sebeple Moskova ile yakın ilişkiler sürdürmek zorundadır.

Eğer ABD, Rusya’ya karşı geniş yaptırımlar için çağrıda bulunacak olursa, İsrail atacağı adımları çok dikkatli bir şekilde atması gerekir. Rusya’yı rahatsız edecek her hangi bir eylem, İsrail’in Suriye’deki operasyonlarını engellemesiyle sonuçlanabilir. İsrail kendi ulusal güvenliği için hayati önemde olduğunu düşündüğü operasyonları devam ettirmek isterse askeri personeli riske atması gerekecektir.

İsrail kaynakları İsrail’in şu anda Lübnan’a giden İran yapımı roket sevkiyatlarına karşı bir dizi saldırı düzenlemeye devam ettiğini belirtiyor. Bu operasyonlar sırasında Suriye’deki Rus biriliklerine zarar verme ihtimaline karşı Tel Aviv, Moskova ile sürekli koordinasyonda kalma ihtiyaçı duyuyor.

Rusya ile ilişkilerin değişmesi durumunda, Suriye operasyonların akibeti konusunda endişelerin son zamanlarda üst düzey karar vericilerin bulunduğu savunma toplantılarında gündeme getirildiği belirtiliyor.

Hafif yaptırımlar bile İsrail’in Rusya ile olan ilişkisine ve teknoloji endüstrisine zarar verebilir. Rusya, 2015’ten beri İsrail yapımı silahları satın almazken, askeri olmayan teknolojiler rutin olarak Rus firmalarına satılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here