Irak Savunma Bakanlığı, 14 Dassault Rafale savaş uçağı da dahil olmak üzere birkaç Fransız silah sistemi satın almayı düşünüyor.

Defense News’in haberine göre, Irak Hava Kuvveleri ihtiyacı kapsamında bedeli petrol ile ödenecek tanesi 240 milyon dolar değerinde 14 Rafael savaş uçağı almayı planlıyor. Toplam değeri yaklaşık 3,360 milyar dolarlık sözleşme muhtemelen silah, destek ve eğitimide kapsıyor.

Irak’ın Fransız savaş uçaklarına ilgisi bir süredir biliniyordu. Kasım 2020’de Irak Savunma Bakanı Juma Enad Saadou, Fransa Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Philippe Lavigne ile Fransa’nın Saint-Dizier kentindeki 113’ncü Hava Üssü’nde Rafale’nin yeteneklerini görnek için bir araya gelmişti. İki ay sonra Saadoun, Bağdat’ın Rafale jetine olan ilgisini doğruladı.

Yunanistan’ın Fransa’dan tedarik edeceği 24 Rafale savaş uçağının ilk altısı geçtiğimiz ay Yunanistan’a ulaşmıştı.

Fransız Dassault Aviation firması, Endonezya’dan aldığı son 42 uçaklık siparişle toplam 420 Rafale satışına ulaştı. Rafale savaş uçakaları son yıllarda 4.++ nesil platformlar arasında en yüksek satışlara ulaşan platform olarak gösteriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here