Yunanistan’ın Fransa’dan tedarik edeceği 24 Rafale savaş uçağının ilk altısı Yunanistan’a ulaştı.

Atinada bulunan Akropolis üzerinde uçarak Tanagra Hava Üssü’ne inen Rafele savaş uçaklarını, Başbakan Kyriakos Mitsotakis tören ile karşıladı.

Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos Politico’ya verdiği röportajda, ilk altı Rafale savaş uçağının gelişinin Yunanistan ve Fransa arasındaki stratejik işbirliğinde özel bir an olduğunu söyledi.

Yunanistan Parlamentosu, Hava Kuvvetleri’ni güçlendirmek amacıyla Fransız yapımı 6’sı yeni 12’si kullanılmış 18 Rafale tipi savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşmayı Ocak 2021’de onaylamıştı.

Doğu Akdeniz ve Ege’deki gerilimin gölgesinde Atina yönetimi, yıllardır içinde olduğu mali zorluklar, kemer sıkma politikaları ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteği sayesinde zorlukla ayakta durabilen ekonomik tablosuna rağmen 2021 için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı 5 kat artırma yoluna gitmişti.

Rafele savaş uçaklarını, Başbakan Kyriakos Mitsotakis tören ile karşıladı.

Uçakların toplam maliyetinin 3,3 milyar avro olduğu tahmin ediliyor. Atina ayrıca Fransız tersanesi Naval Group’tan 3 ila 5 milyar avro arasında üç Belharra fırkateyni almayı planlıyor.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet savaş gemisinin satışı ile 2,5 milyar dolarlık modernizasyon işlemlerini onayladı.

İsrail Savunma Bakanlığı, İsrail ve Yunanistan’ın 1.65 milyar dolar değerinde 20 yıllık bir savunma anlaşması imzaladığını Nisan 2021’de açıklamıştı.

Bakanlığın açıklamasında, İsrail merkezli savunma şirketi olan Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri için bir uçuş okulu kuracak ve işletecek. Anlaşma, Elbit Sistem’in uçuş simülatörleri ve eğitmen sağlanması, yaşam boyu lojistik destek vermesi gerektiriyor. Aynı anlaşma, Yunanistan’a M-346 satılmasını ve T-6 eğitim uçakları modernizasyonunu kapsıyor.

C Savunma Dergisi’nin Şubat 2021 sayısında Rafale savaş uçakları hakkında geniş bir dosya yazısını okuyabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here