Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında Sarsılmaz ve Samsun Yurt Savunma tarafından üretilen METE tabancalarında güvenlik güçlerine teslimatların devam ettiği bildirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında Sarsılmaz ve Samsun Yurt Savunma tarafından üretilen #METE tabancalarında teslimatlarımız devam ediyor. Son olarak güvenlik güçlerimize çok sayıda METE tabancalarından teslim ettik. Hayırlı olsun. “ ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 70’e yakın ülkeye yılda 120 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Samsun Yurt Savunma (SYS), CANİK marka tabancası ABD’de ‘silah Oscar’ı olarak bilinen yarışmada 2017 yılının en iyi tabancası seçilerek büyük bir başarıya imza atmıştı. 

Tabanca üretiminde Türkiye’nin diğer önemli firması Sarsılmaz ise çeşitli çapta silahları 80’i aşkın ülkeye ihraç ediyor. 30 yıldır tabanca üreten şirket, yıllık 100 milyon doların üzerinde yurtdışı satış başarısı gösteriyor. 

Geçtiğimiz yıllarda imzalanan sözleşmeler kapsamında envantere giren METE silahlarının 235 bini aştığı tahmin ediliyor. Yüksek sıcaklık testlerinden, tuz sisi dahil zorlu çevresel koşul ve düşük sıcaklık testlerinden başarıyla geçen METE, 9×19 milimetre kalibreli mermi ateşliyor. Tabancalara optik nişangah takılabiliyor. 30 bin atım ömrüyle uzun süre güvenlik güçlerine hizmet edecek METE, 750 gram ağırlığıyla da ergonomik bir kullanım sunuyor.

Yarı otomatik METE, polimer gövdeye ve 750 gram ağırlığa sahip. Türk tasarımı METE, iğne ateşleme ve tek hareket tetik mekanizmalarıyla görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here