Ukrayna Devlet Araştırma ve Tasarım Gemi İnşa Merkezi, Hetman Sahaidachny fırkateyninin onarımı ve modernizasyonu için Ukrayna Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzaladığını duyurdu.

Ukrayna Haber Ajansı Ukrinform’un haberine göre, Ukrayna donanmasının amiral gemisi onarımı ve modernizasyonuna bir kaç aşamada gerçekleşecek. Projede Devlet Araştırma ve Tasarım Gemi İnşa Merkezi, ülkenin savunma sanayii ve gemi inşasının liderleri olan diğer Ukraynalı şirketlerle işbirliği yapacak. Projeye katılacak firmalar, Zorya-Mashproekt Gaz Türbini Araştırma ve Geliştirme Kompleksi, Mykolaiv Tersanesi, Nibulon Gemi İnşa ve Gemi Onarım Fabrikası ve diğer işletmeler bulunmaktadır.

Hetman Sahaydachniy fırkateyni orijinal olarak Kerç Tersanesi’nde Menzhinskiy sınıfı bir Proje 1135.1 devriye gemisi olarak inşa edildi. Mart 1992’de denize indirilen fırkateyn 2 Nisan 1993’te hizmete girdi.

Hetman Sahaydachniy, korsanlıkla mücadele operasyonları için Ocak 2014’ün başlarında Avrupa Birliği Deniz Kuvvetleri’ne (EUNAVFOR) katıldı. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 14 Mart’ta geminin Ukrayna karasularında Rus deniz grubuyla karşı karşıya geldiğini bildirdi.Fırkateyn Eylül ayında onarımdan geçmek için Odessa limanında demirlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here