Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Güney’de Rus Kara İletişim Hatlarına (GLOC) karşı yeni başarılı saldırılar gerçekleştirdi. Herson bölgesi valisi Saldo, “Saldırıda iki karayolu köprüsü Storm Shadow seyir füzeleri tarafından vuruldu.” dedi.

Rusya’nın işgal altındaki Kırım’dan güney cephe hattına giden en hızlı demiryolu güzergahı olan Chonhar Köprüsü’nün 6 Ağustos’ta birden fazla kez vurulduğu bildirildi.

Hedef alınan köprüler Herson ve Zaporijya bölgelerindeki Rus güçlerinin lojistik desteğini olumsuz etkileyecek. İki köprü, Ukrayna Savunma Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan uzun menzilli silahlarla hasar gördü.

İşgal altındaki yarımadayı Rusya’ya bağlayan Kerç Boğazı üzerindeki köprüye ve Ukrayna anakarasına bağlayan Chonhar Köprüsü’ne yapılan saldırıların ardından demiryolu bağlantısı kesildi.

Kerç Boğazı üzerindeki 18 kilometre uzunluğundaki köprü, Rusya anakarası ile işgal altındaki güney Ukrayna’yı birbirine bağlayan başlıca lojistik yol.

Sosyal medya hesaplarında patlama ardından köprülerin hasarını gösteren bir dizi fotoğraf yayınlandı. Özellikle fotoğraflarda Çonhar otoyol köprüsünün isabet aldığı görülüyor. Kırım’ın işgalci yönetiminin başkanı Aksyonov, bir füze köprüye isabet etti, diğer füzelerden bazılarının ise hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü söyledi.

Şu anda köprü (Çonhar kontrol noktası) trafiğe kapalı, Kırım ile Herson bölgesi arasında ve tersi yönde araç ve kamyonların geçişi “Armyansk” ve “Perekop” kontrol noktalarından gerçekleştiriliyor. Haziran ayı sonunda bu köprü, Temmuz ayı sonunda ise Çonhar üzerindeki demiryolu köprüsü saldırılarda hasar görmüştü.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Günü’nde, Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky,ziyaret ettiği hava üssünde Su-25 saldırı uçağı, Su-24M bombardıman uçağı, Su-27 ve MiG-29 savaş jetleri ile taşıdıkları füzeleri gösterildi. Zelenski, Fransa tarafından Ukrayna’ya hibe edilen SCALP-EG Seyir Füzesi’ni imzaladı

Herson bölgesi valisi Saldo’ya göre, Çonhar Köprüsü Storm Shadow seyir füzeleri tarafından vuruldu.

Vali Saldo’ya göre, 12 füze atıldı ve bunlardan 9’u Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü. Bununla birlikte sosyal medyadaki fotoğraf ve videolara dayanarak köprünün durumunu değerlendirmek zor, köprünün belirsiz bir süre için kapatılmış olması da mümkün.

Her iki köprünün de trafiğe kapatılması, Rusya’yı Donetsk ve Zaporizhzhia bölgelerinin işgal altındaki Mariupol, Berdiansk ve Melitopol’den geçen Azak Denizi kıyısındaki kara ikmal yolunu kullanmaya zorladı.

Son dönemde Rus işgali altındaki Kırım’a ve yakınındaki deniz hedeflerine yönelik saldırılar, Ukrayna’nın güneydoğudaki karşı saldırısını güçlendirmesiyle birlikte son haftalarda önemli ölçüde arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here