Ukrayna Hava Kuvvetleri, 6 Ağustos’ta Rusya’nın birkaç dalga halinde füze ve kamikaze insansız hava aracı saldırısı düzenlediğini açıkladı. Saldırılarda Ukrayna Hava Savunması, 30 füze ve 27 kamikaze insansız hava aracını başarılı bir şekilde engelledi.

Açıklamada, Rusya’nın 5 Ağustos akşamı gerçekleştirdiği ilk dalga saldırısında 14 Kalibr füzesi ve üç Kinzhal füzesi fırlattığı belirtildi. Fırlatılan 14 Kalibr füzesinden 12’si imha edilirken Kinzhal füzelerine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Rusya, 6 Ağustos’un erken saatlerinde güneydoğudan Shahed-136/131 kamikaze insansız hava araçları, Karadeniz’den Kalibr füzeleri ve Hazar Denizi’ndeki Tu-96 stratejik bombardıman uçaklarından Kh-101/Kh-555 seyir füzeleri fırlatarak saldırısını sürdürdü.

Bu ikinci saldırı dalgasında Ukrayna hava savunması, 27 Shahed İHA’sının tamamını, altı Kalibr füzesinden beşini ve 20 Kh-101/Kh-555 füzesinden 13’ünü etkili bir şekilde imha etti.

MOTOR SİCH TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Her iki dalgada da çeşitli bölgeler hedef alındı. Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, uçak motoru üreticisi Motor Sich’in Zaporizhzhia Oblastı’ndaki tesislerinin yanı sıra Khmelnytskyi Oblastı’ndaki belirtilmemiş hedeflerin de saldırıya uğradığını söyledi.

Khmelnytskyi Oblastı Askeri İdaresi, bölgenin gece boyunca üç kez saldırıya uğradığını ancak “füzelerin çoğunun” hava savunması tarafından engellendiğini açıkladı. İdareye göre Rus güçleri muhtemelen Starokostiantyniv kentindeki havaalanını hedef alıyordu.

Starokostiantyniv’de birkaç özel konutun çatıları, kapıları ve pencereleri patlama şok dalgaları nedeniyle hasar gördü. Ayrıca kamuya açık kültür kurumlarından birinde, otobüs terminalinde ve bir ticari binada da camlar kırıldı.

Zaporizhzhia Oblast Valisi Yurii Malashko, Zaporizhzhia şehrinin dış mahallelerine bir füze isabet etti ve acil servisler olay yerine gelerek çıkan yangını söndürdü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Mykolaiv Oblastı Valisi Vitalii Kim, hava savunmasının bölge üzerinde iki Kalibr füzesi ve iki insansız hava aracını imha ettiğini yazdı. Herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here