Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Kırım Köprüsü yakınlarında gece yarısı gerçekleşen bir İnsansız Deniz Aracı (İDA) saldırısı sonucunda bir Rus petrol tankerinin zarar gördüğünü açıkladı.

Rusya Federal Deniz ve İç Su Taşımacılığı Ajansı, Telegram üzerinden yaptığı duyuruda, “tanker SIG’in motor bölgesinin yakınında su hattında bir delik meydana geldiğini ve bunun muhtemelen bir dron tarafından yapılan bir saldırının sonucu olduğunu” belirtti.

Ukrayna’nın Güvenlik Servisi Başkanı Vasyl Malyuk, gemiye yaklaşırken çekilen bir drone videosunun olayı doğruladığını açıkladı. Malyuk, “Rusya Federasyonu’nun gemilerine veya Kırım köprüsüne yönelik gerçekleşen herhangi bir ‘pamuk’ (Ukrayna argosunda ‘patlama’ anlamına gelir), düşmana karşı tamamen mantıklı ve etkili bir adımdır. Dahası, bu tür özel operasyonlar Ukrayna’nın karasularında gerçekleştirilmekte ve tamamen yasaldır.” dedi.

Ostorozhno, Novosti, Telegram kanalı, saldırıdan sonra geminin mürettebatının ses kaydını yayınladı. Bir kişi, “römorkör olmadan kendimizi hareket ettiremiyoruz. Bir tersaneye veya bir limana çekilmemiz gerekiyor. Tüm yük tankları boş. Gemi su hattına kadar suyla doldu ve durdu.” ifadelerine yer verildi.

Kırım yarımadasını Moskova tarafından ilhak edilen Rusya’ya bağlayan Kerç Boğazı üzerindeki köprü trafiği yaklaşık üç saat boyunca durduruldu ve Cumartesi günü erken saatlerde yeniden başlatıldı.

Dün gerçekleşen başka bir olayda Ukrayna, Proje 775 “Olenegorsky Gornyak” adlı Rus büyük çıkarma gemisine 450 kg’lık bir savaş yüküyle düzenlediği insansız deniz aracı saldırısıyla gemiyi hizmet dışı bırakmıştı.

İngiliz Savunma Bakanlığı’nın son istihbarat raporunda, Olenegorsky Gornyak’ın “muhtemelen ciddi hasar gördüğü” belirtildi. Görüntüler, “birkaç su geçirmez bölmeye su bastığını veya mürettebatın hasar kontrol çabalarının etkisiz olduğunu gösteriyor” denildi.

Ayrıca Bakanlık, “Bu saldırı 13 Nisan 2022’de Moskva kruvazörünün batırılmasından bu yana ciddi hasar gören veya yok edilen en büyük Rus gemisini temsil ediyor” ifadelerini ekledi.

Hasar gören gemi, Suriye’de Beşar Esad’ı destekleyen Rus kuvvetlerine jet yakıtı tedarik etmesi nedeniyle ABD tarafından yaptırımlara tabi tutulan bir petrol ve kimyasal tankerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here