İtalya, yerel bir konsorsiyumla 848.8 milyon euro (ABD doları karşılığı 928.3 milyon dolar) değerindeki bir sözleşmeyle yaşlanan tanklarını modernize edeceğini duyurdu.

İtalyan firmaları Iveco ve Oto Melara‘nın ortak girişimi CIO ile yapılan işbirliği kapsamında, 90 adet Ariete tankının modernizasyon anlaşması imzalandı. Ülkenin toplamda 200 adet Ariete tankı bulunuyor, ancak bunların yalnızca 50’si operasyonel durumda.

Geçtiğimiz ay, İtalya Savunma Bakanı Isabella Rauti, NATO gerekliliklerini karşılamak için 250’den fazla savaş tankına ihtiyaç olduğunu Parlamento’ya bildirmişti.

Hükümet, bu hedefe Ariete tanklarının modernizasyonu ve Alman firma Krauss-Maffei Wegmann‘dan satın alınacak 133 yeni Leopard 2A8 savaş tankı ile ulaşmayı planlamaktadır.

Bu süreçte, İtalyan devlet kontrolündeki firma Leonardo’ya ait olan Oto Melara’nın tamamının veya bir kısmının Fransız veya Alman bir alıcı tarafından satın alınacağına dair söylentiler dolaşmaktadır.

Ariete, 1980’lerin sonlarında geliştirilmeye başlanan ve İtalyan ordusunun temel savaş tankı olan bir tanktır. İlk prototipleri 1995 yılında yapılmış ve seri üretime geçilmiştir. İtalyanca’da “kırbaç” anlamına gelen “Ariete” adı verilmiştir.

Ariete’nin ana silahı, 120 mm’lik bir namlu çapına sahiptir ve güçlü bir ateş gücüne sahiptir. Bu silah, modern mühimmatlar kullanarak yüksek hedef isabet oranı ve etkili menzile sahip olabilir. Tank, yüksek düzeyde zırh korumasına sahip olup düşman ateşine karşı dirençli zırh paketleri ile donatılmıştır. Ayrıca, modern savaş alanındaki ihtiyaçları karşılamak için gelişmiş elektronik sistemlerle donatılmıştır. Termal görüntüleme, hedef tespiti ve iletişim sistemleri gibi özelliklerle donatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here