Ukrayna kuvvetleri en az üç yönde karşı taarruz operasyonlarına devam ettiği ve ilerleme kaydettiği bildirildi. Ukrayna Genelkurmay Sözcüsü Oleksandr Shtupun, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’un kuzeyi ve kuzeybatısında başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Ukrayna’nın Tavrisk Grup Kuvvetleri Basın Merkezi, Ukrayna kuvvetlerinin batı Donetsk Oblastı’nda bir kilometreye kadar ilerlediğini ve Donetsk Şehri’nin 30 km güneybatısındaki Vuhledar yakınlarında taktiksel pozisyonlarını iyileştirme girişimlerine devam ettiklerini bildirdi.

Rus askeri blog yazarları, Ukrayna birliklerinin batı Zaporizhia Oblastı’ndaki Orikhiv’in güneybatısı ve güneyine başarısız saldırılar gerçekleştirdiğini ve Ukrayna kuvvetlerinin hava koşullarının iyileşmesi nedeniyle karşı taarruz operasyonlarının hızını artırdığını iddia etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Departmanı Yardımcısı Tümgeneral Oleksii Hromov, Ukrayna kuvvetlerinin batı Zaporizhia Oblastı’ndaki Mala Tokmachka yakınlarında 3 km’ye kadar ve batı Donetsk Oblastı’ndaki Velyka Novosilka yakınlarında 7 km’ye kadar ilerlediğini ve karşı taarruz operasyonlarının başlamasından bu yana bu bölgelerdeki yedi yerleşimi kurtardıklarını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podolyak, Ukrayna kuvvetlerinin henüz karşı taarruzları “tam” olarak başlatmadığını, Ukrayna kuvvetleri saldırı eylemleri gerçekleştirdiğini belirtti. Bu açıklama muhtemelen Ukrayna kuvvetlerinin henüz ana saldırılarını başlatmadığı anlamına geliyor. Ukrayna Kuvvetleri ana saldırı öncesi koşulları oluşturmak amacıyla kara harekatı icra ediyor.

Rus askeri blog yazarları, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın güneyindeki karşı taarruz operasyonlarına karşı başarılı savunma yaptıklarını iddia etti. Yazarlar, Rus elektronik harp (EH) kabiliyetlerinin ve savunma doktrininin bu başarıda önemli bir rol oynadığını belirtti. Askeri blog yazarları, Rus kuvvetlerinin batı Donetsk Oblastı bölgesinde savunma pozisyonunda olduğunu ve Rus taktik savunma doktrinine uygun hareket ettiklerini değerlendirmektedir. Bu doktrine göre, ilk savunma birlikleri saldırıları püskürtmeyi veya yavaşlatmayı, ikinci birlikler ise düşman taarruzunu karşı saldırıyla durdurmayı amaçlar.

Başka bir önemli Rus askeri blog yazarı, Rus EH komplekslerinin Ukrayna birliklerinin GPS koordinatlarıyla yönlendirilen hassas güdümlü mühimmat kullanmalarını engellediğini ve Ukrayna radyo iletişimini yoğun şekilde bozduğunu iddia etti. Yazar, özellikle Rus kuvvetlerinin Ukraynalı hava keşif ekipmanının sensörlerini etkisiz hale getirmek için “Murmansk-BN” EH komplekslerini, 300 km yarıçapında ise uydu sinyalleriyle bağlantıyı baskılamak için “Krasukha-4” EH komplekslerini kullandığını belirtti.

Ukrayna Tavrisk Grup Kuvvetleri Sözcüsü Valery Shershen, grubun (Zaporijya) yönünde öncelikli olarak Rus elektronik harp sistemlerine yönelik saldırılarına odaklandığını belirtti.  

Ukrayna Tavrisk Grup Kuvveti, Ukrayna’nın Zaporijya bölgesinde bulunan bir askeri birliktir. Tavrisk, Zaporijya’nın eski adıdır ve bu birlik genellikle bu isimle anılır. Ukrayna Tavrisk Grup Kuvveti, özellikle Rusya’nın elektronik harp yeteneklerine karşı mücadele etme konusunda uzmanlaşmıştır. Rusya’nın elektronik savaş sistemleri, Ukrayna’nın operasyonlarını karmaşıklaştırmak ve iletişim ağlarını etkisiz hale getirmek için kullanılmaktadır. Tavrisk Grup Kuvveti, bu tehditlere karşı önlemler alarak Ukrayna kuvvetlerine destek sağlamaktadır.

Ukrayna genelinde bir dizi insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenledi. Ukrayna Genelkurmayı, 15 Haziran yerel saatine göre 00:20 ile 04:30 arasında Rus kuvvetlerinin, Hazar Denizi üzerinden dört Tu-95 stratejik bombardıman uçağından dört adet Kh-101/555 seyir füzesi ve kuzey ve güney yönlerinden 20 adet Shahed tipi insansız hava aracı fırlattığını bildirdi. Ukrayna askeri kaynakları, Ukrayna hava savunmasının bir seyir füzesini ve tüm 20 Shahed’i düşürdüğünü bildirdi. Geriye kalan üç seyir füzesi Dnipropetrovsk Oblastı’ndaki endüstriyel tesislere isabet etti.

 Rus Duma Milletvekili ve Çeçen Rosgvardia biriminin komutanı Adam Delimkhanov’un durumuyla ilgili çelişkili haberler gündeme geldi. Çeçen komutan Adam Delimkhanov’un Ukrayna’da savaşırken yaralandığı iddia ediliyor.Delimkhanov, Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’un yakın dostu. Kadirov, “canım kardeşim” dediği Delimkhanov’un bulunmasına yardım edeceklere büyük bir ödül vereceğini duyurdu, hatta bir adım ileri giderek Ukrayna istihbarat birimlerine yardım çağrısında bulundu.

LUHANKS OBLASTI 

Rus kuvvetleri Kupyansk yönünde ve Kreminna’nın güneyinde sınırlı kara saldırıları gerçekleştirdi. Ukrayna Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, Rus kuvvetlerinin Kupyansk ve Lyman yönlerinde Ukrayna pozisyonlarına yedi kara saldırısı düzenlediğini belirtti. Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetlerinin Vesele ve Rozdolivka yakınlarında (her ikisi de Kreminna’nın 30 km güneyinde) başarısız saldırı operasyonları düzenlediğini bildirdi. Bu hafta yayınlanan jeolokasyonlu görüntülere göre, 98. Muhafız Hava İndirme (VDV) Tümeni unsurları hala Kreminna yakınlarında faaliyet gösteriyor.

Muhafız Hava İndirme Tümeni, yüksek seviyede eğitimli paraşütçülerden oluşan bir birliktir. Tümen, genellikle hava saldırıları, keşif operasyonları, stratejik hedeflere yönelik saldırılar ve düşman hatlarının gerisinde görev yapma gibi çeşitli askeri operasyonlarda görev alır.Muhafız Hava İndirme Tümenleri, Rusya’nın çeşitli bölgelerinde konuşlandırılmıştır ve ihtiyaç duyulduğunda hızlı bir şekilde harekete geçebilirler. Bu birlikler, Rusya’nın askeri gücünün önemli bir parçası olarak kabul edilir ve stratejik öneme sahip görevleri yerine getirmek için hazır tutulurlar.

BAKHMUT MUHAREBE BÖLGESİ 

Ukrayna güçleri Bakhmut’un kuzey ve güney kanatlarında karşı saldırılara devam etti. Ukrayna Genelkurmay Sözcüsü Oleksandr Shtupun, Ukrayna güçlerinin Rozdolivka-Krasnopolivka (Bakhmut’un 13-16 km kuzeyi) ve Berkhivka-Yahidne (Bakhmut’un 2-4 km kuzeyi) hatlarında başarılı karşı saldırılar düzenlediğini belirtti.

Rus kaynakları, Ukrayna güçlerinin Klishchiivka (Bakhmut’un 5 km güneybatısı) yakınlarında ilerlediğini ve Ozaryanivka ve Kurdyumivka (her ikisi de Bakhmut’un 12-14 km güneybatısı) yakınlarında ek karşı saldırılar düzenlediğini iddia etti.

Ukrayna Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, son iki hafta içinde Bakhmut yakınlarında gerçekleşen karşı saldırılarda 16 kilometrekarelik bir alanın geri alındığını belirtti. Cherevaty, Bakhmut bölgesindeki çatışmaların yoğunluğunun biraz azaldığını ve hava indirme birliklerinin de dahil olduğu düzenli Rus unsurlarının eski Wagner Grubu pozisyonlarını devralmak için Bakhmut bölgesine konuşlandığını açıkladı.

Rus güçleri Bakhmut yakınlarında sınırlı karada saldırılara devam etti ve toprak kazandı. Jeolokalize edilmiş görüntüler, Rus güçlerinin 14 Haziran itibarıyla Sakko i Vantsetti’yi (Bakhmut’un 15 km kuzeyi) ele geçirdiğini gösteriyor.

Ukrayna ve Rus güçleri, 14 Haziran’da Avdiivka-Donetsk Şehri hattında sınırlı kara harekatına devam etti. Ukrayna Genelkurmayı, Rus güçlerinin Avdiivka, Marinka (Donetsk Şehri’nin güneybatı çevrelerinde), Krasnohorivka (Donetsk Şehri’nin hemen batısında) ve Novomykhailivka (Donetsk Şehri’nin 11 km güneybatısında) yakınlarında başarısız harekat gerçekleştirdiğini bildirdi. Bir Rus milblogger, Ukrayna güçlerinin Pervomaiske (Avdiivka’nın 11 km güneybatısı) ve Opytne (Avdiivka’nın 3 km güneybatısı) yakınlarında karada saldırılar düzenlediğini iddia etti.

ZAPORİJYA MUHAREBE BÖLGESİ 

Ukrayna kuvvetleri, Donetsk ve Zaporijya oblastları idari sınırı yakınında karşı saldırı operasyonlarına devam etti. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, Ukrayna kuvvetlerinin Zaporijya istikametinde bir önceki gün 300 ila 350 metre ilerlediğini bildirdi. 

Ayrıca Ukraynalı yetkililer, Makarivka’nın (Velyka Novosilka’nın 6 km güneyi) yakınında çatışmaların devam ettiğini bildirdi. Bu hafta yayınlanan konum belirleme görüntüleri, Ukrayna kuvvetlerinin Makarivka üzerinde kontrolü elinde tuttuğunu göstermektedir. 

Ukrayna güçleri, Zaporijya Oblastı’nın batısında sınırlı bir kara saldırısına devam etti. Ukrayna yetkilileri, Orikhiv’in güneyinde (Novodanylivka’ya 6 km güneyinde ve Novopokrovka’ya 15 km güneydoğusunda) Rus kuvvetlerine karşı mücadeleye devam ettiklerini bildirdi. Rus milblog yazarları, Ukrayna güçlerinin Orikhiv’in güneybatısında sınırlı saldırılar gerçekleştirdiğini, ancak başarılı olamadıklarını ve bölgede keşif-hücum operasyonlarına devam ettiklerini iddia etti. 15 Haziran tarihinde paylaşılan coğrafi konumlu görüntüler, Rus BARS-23 “Sudaplatov” gönüllü taburunun Lobkove yakınlarında Zaporijya Oblastı’nda Ukrayna kuvvetlerine ateş açtığını göstermektedir.

Rus BARS-23 “Sudaplatov” gönüllü taburu, Ukrayna krizi sırasında Rus yanlısı ayrılıkçı güçler tarafından oluşturulan bir paramiliter gruptur. Taburun adı, Sovyetler Birliği döneminde istihbarat subayı olan Pavel Sudoplatov’un anısına verilmiştir.

Uydu görüntüleri, Ukrayna’nın karşı taarruzu için Zaporijya Oblastı’ndaki Berdyansk hava üssüne 31 Mayıs ile 13 Haziran arasında 20 yeni Rus helikopterinin konuşlandırıldığını gösteriyor. En son görüntülerde, hava üssünde toplam 27 helikopter görülmektedir. 

Görüntülerde beş adet Ka-52 helikopteri, dokuz adet Mi-8 veya Mi-24 helikopteri ve 13 adet Ka-29 helikopteri bulunmaktadır. Rus kaynakları, Rus helikopterlerinin Ukrayna’nın karşı taarruz operasyonları yürüttüğü bölgelerde aktif bir şekilde savunma görevi yaptığını ve Batı tarafından sağlanan Ukrayna ekipmanını yok etmeye devam ettiğini iddia etmektedir.

Rus kaynakları, Ukrayna kuvvetlerinin 15 Haziran’da Herson Oblastı’nın doğu (sol) yakasında sınırlı sabotaj ve keşif faaliyetleri gerçekleştirdiğini iddia etti. Ukrayna kuvvetlerinin Herson Şehri’nin hemen güneydoğusunda bulunan Oleshky ve Herson Şehri’nin hemen güneybatısında bulunan Hola Prystan bölgelerine 40 personel ve dört botla çıkarma girişiminde bulunduğu ve bu girişimin Rus birlikleri tarafından püskürtüldüğü iddia edildi.

Oleshky ve Hola Prystan, Kakhovka Hidroelektrik Santrali (KHPP) barajının tahrip olması sonucu önemli ölçüde su altında kaldı. Herson Oblastı işgal başkanı Vladimir Saldo, Oleshky’de su seviyesinin 0,1 metre, Hola Prystan’da ise 0,25 metre düştüğünü belirtti. Herson Oblastı yetkilileri, Herson Oblastı’nın batı (sağ) yakasında hala sel altında olan 27 yerleşim yeri bulunduğunu ve doğu yakasında ise 17 yerleşim yerinin hala su altında olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here