Ukrayna Savaşı ABD Ordusunun Topçu Doktrinini Değiştiriyor

0
47

ABD’li General Rainey, hafif piyade birliklerinin daha fazla dolaylı ateş sistemine ihtiyacı olduğunu ve Ukrayna’ya gönderilen çekili obüslerin giderek demode olmaya başladığını söyledi.

AUSA Global Force konferansında konuşan Rainey, “Ben şahsen çekili topların etkinliğinin sonuna tanıklık ettiğimize inanıyorum. Çekili toplar için gelecek parlak değil.” ifadelerini kullandı.

ABD ordusu, atış pozisyonlarına ordu araçları tarafından taşınan çekili topçu ve kendi başına manevra yapabilen kundağı motorlu topçu kullanıyor.

Geleceğin topçu sistemlerinin uzun “yer değiştirme” süresi olmadan “sürekli hareket etmesi” gerektiğini söyleyen Rainey, bir top mürettebatının bir topu atış pozisyonundan hareket ettirmesi için geçen süreye dikkat çekti.

Rainey, Stryker tugayları gibi hafif piyade birliklerinin de mobil dolaylı ateş sistemlerinden faydalanabileceğini söyledi. Dolaylı ateş sistemleri, topçulardan Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi gibi roketlere kadar her şeyi içeren bir askeri kategoridir.

Rainey’in yorumları, ordunun gelecekteki topçu ihtiyaçlarına ilişkin bir çalışmanın hemen ardından geldi. Taktik Ateş Çalışması olarak adlandırılan değerlendirmenin bu ay yapılan 2025 mali yılı bütçe sunumu öncesinde tamamlanacağı bildirilmişti ancak sonuçlar henüz açıklanmadı.

Ordu, 2025 bütçe teklifinde Genişletilmiş Menzilli Topçu (ERCA) finansmanını durdurdu. Yeni topun mermileri 70 kilometreye kadar fırlatması ya da Ordu’nun standart M109 Paladin obüsünün 30 kilometrelik menzilinin iki katından fazla menzile sahip olması bekleniyordu.

Ancak ordunun uzun menzilli sistemlere yatırım yapmaya devam edeceğini ve şimdi ordunun uzun menzilli ihtiyaçlarını karşılamak için yerli ve yabancı topçu üreticilerine baktığını belirten ordu satın alma şefi Doug Bush, 8 Mart’ta ordunun bütçe sunumuyla ilgili bir brifing verdi.

Bush, “Ateş menzili ve hacmi hala gerekli olduğunu, bu yüzden oraya ulaşmak için farklı bir yol bulmak istiyoruz.” dedi. Ordu ayrıca program için geliştirilen modifiye topçu mermilerinin geliştirilmesine de devam ediyor.

Ordu, Rusya’nın insansız hava araçları gibi gözetleme sistemlerinin yardımıyla Ukrayna teçhizatını hızlı bir şekilde hedef almakta başarılı olduğu yönündeki haberler üzerine yeni seçenekler üzerinde çalışıyor.

Royal United Services Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre insansız hava araçlarını kullanan bazı Rus topçu ekipleri hedefleri tespit ettikten sonra 180 saniye içinde vurabiliyor. Hedeflerini ateş kontrol merkezine bildiren ekipler ise bu hedefleri tespit ettikten sonra 30 dakika içinde vurabiliyor.

Stryker tugayları

Giderek daha sofistike bir hedefleme süreciyle Rusya, daha önce nadiren vurulan ya da hiç vurulmayan, Batı tarafından hibe edilmiş çok sayıda yüksek değerli silahı vurdu. Rusya tarafından imha edilen sistemler arasında Patriot hava savunma füze rampaları, Gelişmiş Satıhtan Havaya Füze Sistemi ve bir Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemi bulunuyordu.

Stryker tugayları, Amerikan ordusunda bulunan zırhlı muharebe araçlarından oluşan birliklere verilen isimdir. Stryker tugayları, özellikle hafif piyade birlikleriyle birlikte hareket ederler. Hafif piyade birlikleri hızlı ve çevik birliklerdir, ancak ağır zırhlı araçlara sahip değildirler. Stryker tugayları bu birliklere zırhlı koruma ve ateş gücü desteği sağlar.

  • Stryker araçları tekerlekli olup arazide bile yüksek hızlarda hareket edebilirler. Bu sayede hızlıca konuşlanabilir ve yer değiştirebilirler.
  • Stryker araçları askerleri hafif silahlara ve bazı ağır silahlara karşı koruyacak şekilde zırhlıdır.
  •  Stryker araçları bir mürettebatın yanı sıra bir bölük asker (yaklaşık 9 kişi) taşıyabilir.
  • Stryker araçları farklı konfigürasyonlarda kullanılabilir. Örneğin asker taşıma aracı, keşif aracı, tanksavar aracı gibi roller üstlenebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here