Ukrayna’daki Batı Zaporijya 58. Kombine Ordusu Komutanı General Ivan Popov, Rus Savunma Bakanlığı tarafından görevden alındı. Bu karar, Popov’un Ukrayna’da çatışmada olan askerlere sağlanan yetersiz desteği eleştirmesi ve savunma bakanını hainlikle suçlaması üzerine alındı.

General Popov’un görevden alınması, Çarşamba akşamı Telegram üzerinden paylaştığı kaydedilmiş bir sesli mesajdan kaynaklanmaktadır. Mesajda, karşı batarya ateşi eksikliği, topçu keşif istasyonlarının olmaması ve düşman topçu ateşi sonucu askerler arasında meydana gelen önemli can kayıpları ve yaralanmaları konusunda sorular sordu. Ses kaydı, Rus Parlamentosu üyesi ve eski Güney Askeri Bölgesi Yardımcı Komutanı Andrey Gurulev tarafından bir mesajlaşma uygulamasına yüklendi.

Popov, sesli mesajında birçok başka endişeyi dile getirdiğini ve bunları açık ve kararlı bir şekilde en üst düzeyde ifade ettiğini belirtti. Doğruyu söyleme yükümlülüğünü vurgulayan Popov, “Bu nedenle bugün, askeri operasyonu desteklemek için mevcut tüm sorunlu konuları vurguladım” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun bir üst düzey Kremlin yetkilisiyle işbirliği yaptığını iddia ederek, kendisini göndermek için bir emir imzaladığını söyledi.

Batı Zaporijya 58. Kombine Ordusu, işgal altındaki Berdyansk şehir merkezinde konuşlanmış durumda. Ukraynalı ve Rus kaynaklar, ordunun Dune otelindeki üssünün Salı günü erken saatlerde bir füze saldırısıyla vurulduğunu ve bir Rus generalinin öldüğünü bildirdi. Önde gelen Rus askeri blog yazarı Voyenniy Osvedomitel, Salı günü Berdyansk yakınlarında İngiliz Storm Shadow seyir füzeleri tarafından yapılan bir saldırı sonucunda Güney Askeri Bölgesi Yardımcı Komutanı Tuğgeneral Oleg Tsokov’un öldüğünü belirtti.

Washington merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün bir değerlendirmesine göre, General Popov’un görevden alınması, Batı Zaporijya’da ilerlemelerini engellemeye çalışan 58. Kombine Ordusu’nun uzun süre boyunca savaşta olmasının ve önemli kayıplar yaşamasının bir yansımasıdır. Enstitü ayrıca, Popov’un protestolarının gerçek olduğunu varsayarsak, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın karşı taarruzlarına karşı savunma için yeterli yedek güçlere sahip olmadığını ve Rus savunma hatlarının kırılgan olabileceğini değerlendirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here