İki ABD’li yetkili ve İran yanlısı Husi hareketi, ABD’ye ait bir askeri MQ-9 insansız hava aracının Çarşamba günü Yemen’deki Husiler tarafından vurulduğunu belirtti.

ABD’ye ait İHA’lar geçmişte Husiler tarafından vurulmuş olsa da bu olay bölgede gergin bir döneme denk geliyor.

İsrail-Hamas savaşı sırasında bölgesel gerilimler yükselirken Washington, İran destekli grupların faaliyetlerine karşı yüksek alarma geçti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD’li yetkililer, General Atomics tarafından üretilen insansız hava aracının Yemen açıklarında düşürüldüğünü söyledi. Ancak uluslararası hava sahasında düşürülüp düşürülmediği belirtilmedi. Husi askeri sözcüsü yaptığı açıklamada, insansız hava aracını Yemen karasuları üzerindeki hava sahasında düşürdüklerini ifade etti.

ABD insansız hava araçları, 2019 yılında Yemen’deki grup tarafından iki ayrı olayda düşürülmüştü. 

Pentagon, Ortadoğu’daki çatışmayı kontrol altına almak için iki uçak gemisi dahil olmak üzere binlerce askeri bölgeye gönderdi. Bu birliklerin bir kısmı askeri gemilerle Kızıldeniz’deydi. 

Geçtiğimiz ay, bir ABD Donanması savaş gemisi, Husiler tarafından Yemen’den İsrail’e doğru fırlatılan dört seyir füzesini ve bir düzineden fazla insansız hava aracını durdurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here