ABD Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil EC-37B (Compass Call) elektronik harp uçağı 2023 Ocak ayında test uçuşlarına başlayacak.

EC-37B (Pusula Çağrısı) elektronik harp uçağı, düşman komuta ve kontrol iletişimini, radar ve navigasyon sistemlerini, silah sistemleri ve kontrol ağları arasında iletişimi engelleyerek hava savunmasını bastırabilecek. 

EC-37B elektronik harp uçağının temel konfigürasyonlarına sahip varyantı 2023 yılında Hava Kuvvetleri’ne telim edilecek. İlk teslimat ile ek elektronik harp yetenekleri sunan Blok 3 varyantı geliştirme çalışmaları başlayacak. Blok 3’ün 2024’ün ortalarına kadar testlerin tamamlanması planlanıyor.

EC-37B, Hava Kuvvetleri’nin eskiyen EC-130H Pusula Çağrısı filosunun uçaklarının yerini alacak. 

Hava Kuvvetleri’nin Vietnam Savaşı’na dayanan gövdeleriyle 14 eski EC-130H uçağı, kendini kanıtlanmış elektronik savaş teknolojilerinin çoğu L3Harris tarafından yürütülen bir dönüşüm programı ile iş jeti tabanlı gövdeye yerleştirilecek.

Hem EC-37B hem de ABD Donanması’nın NC-37B füze takip uçağı, İsrail Eitam Conformal Airborne Early Warning (CAEW) uçağının değiştirilmiş G550 gövde konfigürasyonunu kullanıyor.

Program kapsamında L3Harris, EC-130H’nin Compass Call ekipmanını kaldıracak ve modernize edecek. Ardından EC-37B’nin yüksek düzeyde modifiye edilmiş yeni Gulfstream G550 iş jeti uçaklarına yeniden entegre edecek.

BAE System firması çapraz güverte sistem entegrasyonu bölümünü gerçekleştirecek. Aviyonik, motorlar, uçuş kontrolleri, gövde ve görev ekipmanı BAE tarafından uyarlanacak. 

İlk EC-37B elektronik harp uçağı geçen yılın sonbaharında ilk uçuşunu yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here