İsrail Donanması ve Savunma Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (MAFAT) İsrail Donanması’nın  INS Oz Sa’ar 6 korvetinden ateşlenen Gabriel 5 gemisavar füzesini başarıyla test etti.

Mavi Mızrak olarak da bilinen beşinci nesil gemisavar füzesi çekişmeli, sıkışık ve karmaşık senaryolarda hedefleri vurmak üzere tasarlandı.

İsrail ordusu, (IDF) Ağustos ayında gerçekleştirilen başarılı test atış görüntülerini dün kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, “test atışları aynı zamanda ikinci Sa’ar 6 sınıfı korveti INS Oz’un savaş sistemlerini test etmek için bir fırsattı.. “ denildi.  

Videoda, füzenin hedef gemiyi başarıyla vurduğu görülüyor. Yetkililer, atış alanı, hedef menzili gibi detayları paylaşmadı.

Gabriel 5, değişen deniz ve hava koşullarında yüzlerce kilometre uçabilen, gemiden fırlatılan gelişmiş bir gemi karşıtı ve kara saldırı yetenekleri olan uzun menzilli füze sistemidir. Menzil yaklaşık 290 km, iyi ayrım çözünürlüğüne sahip aktif radar arayıcıya sahiptir. Görüş hattının ötesinde hareketli ve sabit hedefleri vurabilir. Füze 760 kg ağırlığında, 4,3 metre uzunluğunda ve 150 kg yüksek patlayıcı mühimmat savaş başlığına sahip.

Ateşle-unut modu ve ateşle-güncelle versiyonu ile fırlatılabilen füze, hedefine doğru düz bir çizgide uçmuyor, bu da radar veya optik sisteminin algılamasını ve vurulmasını zorlaştırıyor.

Finlandiya Savunma Bakanlığı, Gabriel 5 tedariği konusunda IAI ile bir anlaşma imzalamıştı. 

Yeni Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin İsrail Donanmasına teslimatı Temmuz 2021’de tamamlandı. Alman Thyssenkrupp Marine Systems ve German Naval Yards Kiel ortak girişimiyle inşa edilen korvetlerin tedarik sözleşmesi Mayıs 2015’te imzalandı.

Tasarım aşamasından sonra, inşaat aşaması Şubat 2018’de başladı. Sadece 15 ay sonra Mayıs 2019’da INS Magen olarak adlandırılacak olan ilk gemi suya indirildi ve Kasım 2020’de İsrail Donanması’na teslim edildi. İkinci gemi olan INS Oz ise Mayıs 2021’de teslim edildi.

Sa’ar 6 sınıfı korvetleri INS Atzmaut’ ve ‘INS Nitzachon Alman Thyssenkrupp firması tarafından İsrail Donanmasına Temmuz 2021’de teslim edildi.

Gemiler, hali hazırda İsrail’in elinde buluna  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Özellikle gemilerin ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

Sa’ar 6 korvetlerinin sadece savunma değil; uzun menzilli saldırıda yapabileceğini belirten üst düzey askeri yetkililer, ölümcül tehditleride bertaraf edebileceğini vurguladı.

İsrail askeri uzmanlar ölümcül tehditler olarak, Lübnan ve Gazze Şeridi’nde bulunan Hizbullah ve Hamas terör örgütlerini gösteriyor. Bu örgütlerin elinde Rus ve Çin yapımı kıyıdan denizlere füzelerin olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu örgütler, otonom denizaltılar, intihar İHA’ları, tüplü dalış komando birimleri de dahil olmak üzere diğer deniz yeteneklerini geliştirdiğine inanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here