Yonca-Onuk Tersanesi ve HAVELSAN işbirliği geliştirilen SANCAR Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) suya indirildi.

SİDA’nın suya indirilme faliyetine katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Mavi Vatan savunmasında güvenlik güçlerimize yeni ürünler geliştiriyoruz. Yonca-Onuk Tersanesi ve @HAVELSANResmi işbirliğinde geliştirilen #SANCAR Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın denize indirme faaliyetini gerçekleştirdik. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

SİDA’lar konusunda çok sayıda çalışmanın olduğunu belirtem İsmail Demir, ” SANCAR SİDA da bunlardan birisi. SİDA’ların entegre bir operasyon ortamında çalışmaları bizim için geleceğin harekat ortamına hazırlık açsından çok önemli. Bu adımı atmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sancar SİDA riskli görevlerde insansız kullanım konsepti ile Keşif ve gözetleme, su üstü harbi, mayına karşı tedbir görevlerini icra edebilecek.

Azami 40 knot sürate ve asgari 400 NM seyir siyasına sahip SANCAR SİDA, 40 saat seyir yapabilecek. SİDA’nın üzerinde 12,7 mm STAMP-2 Stabilize Silah Sistemi, 2×2 UMTAS / L-UMTAS entegrasyonu bulunacak. Sensör olarak MİLMAST Teleskopik Direk (Seyir radarı, kamera, çarpışma önleyici sistemler) yerleştirilecek. Sancar SİDA 12,7 metre boyunda, Deplasmanı 9 ton olarak inşa edildi.

Türk Savunma Sanayii firmalarının geliştirdiği dört SİDA projesi bulunuyor. ULAQ (Ares+Metaksan), SALVO (Dearsan), SANCAR ( Yonca-Onuk + Havelsan, RD-09 (Sefine+Aselsan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here