Yeni bir hükümet raporuna göre Boeing, rekabetçi bir işgücü piyasasında rekabet ederken yeni Air Force One’ı inşa etmek için nitelikli uçak teknisyenlerini işe almakta zorlanıyor.

Projeyi en az iki yıl geciktiren sorunlar ile boğuşan Boeing, yüksek profilli başkanlık uçağı projesini rayına oturtmaya çalışıyor. 

Kalifiye işçi bulmanın zorlukları Boeing’e özgü değil; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketler, uzmanlık pozisyonları için çalışan bulmakta zorlanıyor. Boeing zorlayan, Hava Kuvvetlerinin VC-25B dediği çok gizli uçakta çalışmak için kapsamlı bir güvenlik izni sürecinden geçebilecek vasıflı işçilere ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi Çarşamba günü Kongre’ye sunduğu yeni bir raporda, “Çalışanlar, başkanlık görevi nedeniyle VC-25B programında çalışmak için sıkı güvenlik gereksinimlerini karşılamalıdır.” İfadesi yer aldı. 

Boeing firması  inşa edilmiş iki 747-8 uçağını ‘uçan  Beyaz Saray’a’ dönüştürmek için sayısız sorunla karşılaştı. Şirket projede bugüne kadar 1,1 milyar dolardan fazla kaybetti. Boeing yaşanan gecikmeleri, pandemi ile ilgili işgücü sorunları ve uçakların iç mekanlarını özelleştirmesi gereken bir şirketle yasal bir anlaşmazlıktan sorumlu tuttu. 

Boeing hiçbir zaman açıkça yeterli işçisi olmadığını dair bir açıklama yapmadı.

Boeing,  2020’den beri  Air Force One için uzman aradığını iş ilanları duyuruyor.  Şirketin işe alım web sitesinde, San Antonio, Teksas’taki bir fabrikada yeni Air Force One ile ilgili en az 11 iş ilanı listeleniyor. Web sitesinde, “Gökyüzünde teknolojik olarak en gelişmiş uçaklardan biri olan yeni Air Force One’ı inşa edeceksiniz. Geleceğin burada inşa ediliyor.” ifadeleri kullanıyor. 

Kongre raporunda, Boeing’in iki uçaktan ilkinde “büyük yapısal değişiklikleri” tamamladığını ve ikinci uçakta da baharın sonuna kadar aynı işi bitirmesinin beklendiği ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here