Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’u görevden aldı. Zelensky, yeni Savunma Bakanı olarak eski Ukrayna halk milletvekili Kırım Tatarı bir aileden gelen Rustem Umerov’u aday gösterdi.

Zelensky, “Ukrayna’nın Verkhovna Rada (yasama organı) bu kişiyi iyi tanır ve Bay Umerov’un herhangi bir ek tanıtıma ihtiyacı yok” dedi.

“Parlamentonun bu adayı desteklemesini bekliyorum,” diyen Zelensky, “Bakanlığın, hem askeri hem de genel toplumla etkileşim için yeni yaklaşımlara ve diğer formatlara ihtiyacı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Geçen yıldan bu yana Devlet Mülkiyet Fonu Başkanı olan Kırım Tatarı Rustem Umerov, bu göreve gelmeden önce Ukrayna’da siyasi ve ekonomik alanda çeşitli roller üstlenmiştir.

Rustem Umerov, Kırım Tatarı bir aileden gelmektedir. Kırım Tatarları, Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nda tarih boyunca önemli bir etnik grup olmuşlardır.

Umerov, Ukrayna’da önemli bir kamu görevini üstlenmiş ve ülkenin ekonomik yönetimi ve mülkiyet politikaları üzerinde etkili bir rol oynamış bir figürdür.

REZNIKOV BİRÇOK YOLSUZLUK İDDİALARINA HEDEF OLDU

Oleksii Reznikov, Savunma Bakanı olarak Kasım 2021’den beri görev yapmaktadır. Ukrayna’ya Rusya’nın tam ölçekli istilasının başlamasından bu yana, yabancı müttefiklerden askeri yardımın koordinasyonunda önemli bir rol oynamıştır.

Ancak Reznikov’un Savunma Bakanlığı’ndaki görev sürecinde Ukraynalı askerler için ekipman ve malzeme tedariki ile ilgili bir dizi skandal iddialarına hedef olmuştur.

Ağustos ayında Ukrayna medyasında, Savunma Bakanlığı’nın Eylül ayında Ukraynalı askerler için “kış” kıyafetleri olarak tanıttığı şeyin aslında yaz kıyafetleri olduğunu bildiren haberler yer aldı.

Ayrıca, Ukrayna medyasında Ocak ayında askerler için gıda tedariki alımıyla ilgili büyük bir sorun olduğu yer almıştı.

Bu skandalın ardından Ukrayna medyası, Şubat ayında Zelensky’nin Reznikov’u görevden almayı ve onun yerine askeri istihbarat şefi Kyrylo Budanov’u getirmeyi düşündüğünü bildirdi. 15 Şubat’ta Reznikov, Zelensky’nin kendisini görevde tutmaya karar verdiğini ve bu kararın ana nedenlerinden birinin Reznikov’un Ukrayna’nın savunma ortaklarıyla kişisel ilişkileri olduğunu belirtti.

Oleksiy Reznikov, Ukrayna Savunma Bakanı olarak görevden alındıktan sonra Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için çalışmaya devam etmeyi planladığını söyledi.

Reznikov, “sıradan bir vatandaş statüsünde savunma kuvvetlerini desteklemek için bir dizi proje başlatmak istiyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here