ABD Füze Ajansı, Uzun Menzilli Ayırma Radarı’nın (LRDR) kritik uçuş testini “hedef anormalliği” nedeniyle iptal etti.

Hedef arızasının kökenini belirlemek için kapsamlı bir inceleme ve analiz yapılacak. Test, canlı bir balistik füze hedefine karşı LRDR’nin yeteneklerini göstermeyi amaçlıyordu.

LRDR tamamen operasyonel hale geldiğinde, uzun menzillerde sürekli olarak birden fazla küçük nesneyi, tüm balistik füze sınıflarını eş zamanlı olarak arayıp takip edebilecek. Radar Ground-Based Midcourse Defense sistemi ile Command and Control, Battle Management ve Communications sistemi ile bağlantılı olacak. GMD, Kuzey Kore ve İran’dan potansiyel uzun menzilli balistik füze tehditlerine karşı kıtasal ABD’yi korumak için tasarlanmıştır.

Ground-Based Midcourse Defense (GMD), Amerika Birleşik Devletleri’nin kıtasal topraklarına karşı potansiyel interkıtasal balistik füze tehditlerine karşı bir füze savunma sistemidir. GMD, bu tür füzelerin orta seyir aşamasında, yani atmosfer dışındaki bir bölgede hedeflenmesi ve etkisiz hale getirilmesi için tasarlanmıştır.

Command and Control, Battle Management ve Communications” (Komuta ve Kontrol, Muharebe Yönetimi ve İletişim), askeri ve savunma operasyonlarında kullanılan kritik bileşenlerden oluşan bir terimdir. Bu terim, bir dizi yönetim ve iletişim süreçlerini ve teknolojilerini ifade eder.

LRDR, füze savunmasının ötesinde, Dünya etrafında dönen uydu gibi uzay etkinliklerini, ömrü bitmiş roket gövdelerini ve parçalanmış enkazı izleyerek uzay alanı farkındalığını da destekleyecek. Ayrıca, bir yazılım güncellemesi ile LRDR’ye hipersonik silah tespiti ve izleme yeteneği kazandırılabilecek.”

Balistik füze testi sırasında hedefin beklenmeyen bir şekilde çalışmaması veya anormal davranış sergilemesi, “hedef anormalliği” olarak adlandırılır. Bu tür anormallikler, test veya operasyonların başarılı bir şekilde tamamlanmasını engelleyebilir veya sonuçları etkileyebilir.

Kaynak:Defence News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here