Rus askeri hackerları, Ukrayna savaşına yardımcı olabilecek hassas savaş alanı bilgilerini çalmak amacıyla Ukraynalı askerlerin mobil cihazlarına sızdığı bildirildi.

ABD ve “Five Eyes” (Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık) müttefikleri tarafından yapılan yeni uyarıda, Rus hackerlarının Ukrayna askerinin “planlama ve savaş görevlerini gerçekleştirme” için kullandığı Android tabletlerine sızmaya çalıştığı konusunda uyarıda bulundu. Ukrayna’nın SBU güvenlik servisi bu bilgileri doğruladı.

Rus hackerların kötü amaçlı programları, askerlerin mobil cihazlarından Elon Musk’ın şirketi tarafından yapılan Starlink uydu sistemine gönderilen verileri çalmak üzere tasarlanmış. Starlink uyduları, Ukrayna’nın savaş alanı iletişimi için kritik bir öneme sahiptir.

Haber, hassas askeri verileri siber alanda kontrol etme mücadelesinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tam ölçekli savaşındaki ana cephe olduğunu gösteriyor.

Hacklamanın ne kadar başarılı olduğu net değil. Ukrayna’nın SBU güvenlik servisi, bazı hackleme girişimlerini “engellediklerini” iddia etti, ancak Rusların savaş alanındaki tabletleri “ele geçirdiklerini” ve onlara kötü amaçlı yazılım yüklediklerini de kabul etti.

Uzmanlar, “Taşınabilir cihazlara yüklenen kötü amaçlı yazılım, istihbarat servislerine hedeflerin fiziksel konumlarını verebilir” dedi.

ABD yetkilileri, aylarca süren savaşta Ukrayna’nın herhangi bir önemli ilerleme kaydedememesi konusunda endişelerini ifade etti.

ABD ve müttefikleri, siber aktiviteyi 2015 ve 2016’da Ukrayna’da enerji kesintisine neden olan siber saldırılardan sorumlu olduğu iddia edilen Rusya’nın askeri istihbarat direktörlüğü içindeki kötü şöhretli bir hackleme birimi olan Sandworm tarafından yapıldığını belirtti.

ABD’nin askeri hackleme birimi komutanı General Paul Nakasone, ABD’yi Rusya’ya karşı savunurken, Ukrayna’yı desteklemek için siber operasyonlar gerçekleştirdiklerini geçen yıl açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here