Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkesinin 700 kilometre (400 mil) uzaktaki bir hedefi vuran silah geliştirdiğini belirterek, önceki gün Rusya’nın batısındaki bir havaalanına yapılan saldırıya açıkça atıfta bulundu.

Telegram kanalından yaptığı açıklamada Zelenskyy, silahın Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı tarafından üretildiğini söyledi. Ancak silah hakkında ayrıntı vermedi.

Moskova’nın Ukrayna’yı suçladığı dört saatlik insansız hava aracı dalgasında, Rusya’nın Estonya ve Letonya sınırına yakın bir havaalanını vurarak dört Il-76 askeri nakliye uçağına hasar verilmişti. Havaalanı Rusya’nın Pskov bölgesinde bulunuyor ve Ukrayna sınırından yaklaşık 700 kilometre (400 mil) kuzeyde yer alıyor.

Bu tür saldırılarda kullanılan yöntemler arasında insansız hava araçları (İHA) bulunmaktadır. Ancak Ukrayna’nın elinde Neptune anti-gemi füzesi 400 km’ye kadar menzile sahip olmasına rağmen, sınırlı menzili nedeniyle kullanılmayabilir. Özellikle Kamikaze İHA’nın daha olası bir seçenek olduğu düşünülmektedir.

Haberler, Ukrayna’nın 1.000 kilometreye kadar menzile sahip çeşitli drone modelleri üzerinde çalıştığını göstermektedir. Bunlar arasında “Beaver” adlı drone ve “Morok” adlı drone yer almaktadır. Beaver adlı dronenin 700-1000 km menzile sahip olduğu ve 20 kg savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip olduğu iddia edilmektedir.

Ukrayna’nın Rusya Federasyonu topraklarına yönelik yapılan ilk saldırıda dönüştürülmüş Sovyet yapımı Tu-141 Stryzh İHA’ları kullanılmıştı. Bu İHA’lar, 150 kg’a kadar patlayıcı taşıyabilen ve Aralık 2022’de Rus stratejik havacılığının Diaghilevo ve Engels havaalanlarına yönelik saldırılarda kullanılan İHA’lardır.

Bu gelişme, Ukrayna’nın kendi uzun menzilli silahlarını geliştirme konusundaki ilerlemesini göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here