Türk Silahlı Kuvvetleri’ne “Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı” ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne “Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında emniyet botu ASBOT teslim edildi.

Millî Savunma Bakanlığı’nın faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, yerli ve millî savunma sanayi ürünü silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerinin her geçen gün daha da arttırıldığını söyledi.

Sözcü, bu çerçevede “Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi kapsamında tedariki planlanan 6 adet Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı 27 Kasım’da Kara Kuvvetlerimizin envanterine alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Tuğamiral Zeki Aktürk, “Ayrıca Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un üçüncüsü 24 Kasım’da teslim edilmiştir.” dedi.

Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı, arızalanan veya hasar gören zırhlı araçları kurtarmak için tasarlanmış bir araçtır. Bu araçlar, genellikle mayın ve balistik korumaya sahip güçlü motorlara ve gelişmiş kaldırma ve kurtarma ekipmanlarına sahiptir.

Bu araçlar ordular, polis güçleri ve diğer güvenlik güçleri tarafından kullanılır. Savaş alanlarında, doğal afet bölgelerinde ve diğer zorlu ortamlarda arızalanan veya hasar gören zırhlı araçları kurtarmak için kullanılır.

Türkiye’de MPG Makine Prodüksiyon Grubu tarafından geliştirilen “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı”, Seyit 8×8 zırhlı taşıyıcı platformunu temel alır ve mayın ve balistik korumaya sahiptir. Araç, 10 tonluk kaldırma kapasitesine sahiptir.

ASBOT KN-35

8 adet Liman Kontrol Botu Projesi kapsamında, ASFAT A.Ş. tarafından yerli ve millî imkanlarla tasarlanan ve üretilen ASBOT KN-35 asayiş ve emniyet botları, 2022 yılında teslim edilmeye başlandı.

ASBOT KN-35, 10.2 metre uzunluğunda ve 3.2 metre genişliğindedir. Çift stepli kayıcı gövde yapısına sahip olan bot, gelişmiş kompozitten vakum infüzyon teknolojisi ile üretilmiştir. Türk Loydu klaslı olan ASBOT KN-35, tam yolda iken, tam iskele ve tam sancak dönüşü yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

ASBOT KN-35, 350 beygir gücünde bir motorla donatılmıştır. Bu motor, bota 35+ knot hız ve 120 deniz mili seyir menzili sağlamaktadır.

ASBOT KN-35, 3 kişilik bir mürettebat tarafından yönetilmektedir. Bot, 4 adet 7.62 mm makineli tüfek, 1 adet 12.7 mm ağır makineli tüfek ve 1 adet 40 mm bombaatar ile donatılmıştır.

ASBOT KN-35, kıyı ve limanlarda asayiş ve emniyet hizmetlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bot, deniz trafiğini kontrol etmek, yasa dışı göçü önlemek, kaçakçılık faaliyetlerini engellemek ve doğal afetlere müdahale etmek gibi görevleri yerine getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here