ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri Carlos del Toro, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk kez, bize rakip olabilecek deniz yeteneklerine sahip olduğunu söyledi.

ABD Donanmasının yeni stratejisiyle ilgili olarak 4 faktörlü bir strateji belirlediğini söyleyen Carlos del Toro, bu 4 faktörün ” Çin’in yükselen askeri rekabet gücüne odaklanma, iklim değişikliği, koronavirüsle mücadele ve kültürel değişim ” olduğunu belirtti.

ABD’nin Avustralya, Tayvan, Japonya ve Hindistan gibi bölge ülkeleriyle birçok ittifakın yanı sıra askeri ve ekonomik anlaşmalar imzalayarak Çin’in Pasifik bölgesindeki ilerlemesine karşı koymaya çalışıyor. Del Toro, bu 4 stratejik faktöre dair planlamanın ve bütçenin hızla belirlenmesinin gerekli olduğunu sözlerine akledi.

Del Toro, “Çin Halk Cumhuriyeti, mücadele stratejilerimizde ve yatırımlarımızda karşı koymayı planlamamızı gerektiren ciddi bir meydan okuma sunuyor. Belki de ilk kez, bizimkilere rakip olabilecek deniz yeteneklerine sahip ve bunu, agresif bir şekilde ABD’nin ve ortaklıklarının çıkarlarına meydan okumak için kullanacak stratejik bir rakibimiz var” dedi.

Savunma Bakanlığı’nın talimatı ile Kongre’nin onayına sunulan 768 milyar dolarlık 2022 bütçesi çerçevesinde ABD Donanması yeni bir strateji belirliyor ve eski teknolojilerin yerine yeni teknolojiler kullanarak çalışma alanında yeni kavramlar ve yetenekler geliştiriyor.

Yeni strateji, daha fazla geminin satın alınmasından ve inşasından açıkça bahsetmese de, donanmanın küresel konumunun genişletileceğini ve devam eden mobil operasyonların güçlendirileceğini ortaya koyuyor.

Hudson Enstitüsü’nde askeri stratejist olan Brian Clark, “Uzun süredir daha küçük düşmanlarımız oldu. ABD’nin hakimiyetinin geçmişte kaldığını düşünüyorum” dedi. Defence One isimli web sitesindeki makalesinde Clark, “Çin’le yüzleşmek, yaratıcı olmanızı ve yeni caydırıcılık yolları bulmanızı gerektirir. Irak’a, Afganistan’a veya Kosova’ya karşı yaptığımız gibi, yalnızca güçlü bir orduya güvenemezsiniz” açıklamasında bulundu.

ABD’NİN ÇİN’E KARŞI ‘YAPAY ZEKA’ ALANINDA REKABETİ KAYBETTİĞİNİ SÖYLEYREK İSTİFA ETTİ

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bilgisayar yazılım sistemlerinden sorumlu en üst düzey yetkilisi Nicolas Chaillan, geçen hafta istifa etti. Chaillan, Amerikan ordusunun teknolojik dönüşümünün çok yavaş ilerlemesini protesto etmek için bu kararı aldığını söyledi.

“Çin’in ABD’yi geçmesini izlemeye dayanamam” diyen Chaillan, istifası sonrası ilk mülakatını İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesine verdi.

Chaillan, ABD’nin, Çin kaynaklı siber ve diğer tehditlere yanıt vermekteki başarısızlığının, çocuklarının geleceğini tehlikeye attığını belirtti.

“15-20 yıl içinde Çin’le rekabet ve mücadele edemeyecek bir konumda olacağız. Bence bu şimdiden belli. Üzgün olmamız için de geçerli bir neden.” ifadelerini kullanan Chaillan, “Çin, gelecekte dünyayı domine edecek. Medyadan jeopolitiğe her alanda, bu durum değişmeyecek. Bazı hükümet birimlerinde, ABD’nin siber savunması ‘anaokulu düzeyinde ” dedi.

Kaynak: Şarkul Awsat, BBC, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here