Zelenodolsk Tasarım Bürosu tarafından çizilen Proje 23900 LHD gemisi

Rus Deniz Kuvvetleri Projesi 23900 Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisi (LHD) Mitrofan Moskalenko’nun Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi olacağı bildirildi.

TASS Haber Ajansı’nın Rus savunma sanayisinden bir kaynağa dayandırdığı haberde, Zaliv Tersanesi’nde yapımı devam eden helikopter taşıyıcı Mitrofan Moskalenko LHD gemisi için Sivastopol’da altyapı tesisleri hazırlandığı belirtildi.

Kaynak, gemi Sivastopol’a vardığında Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi olacak ve geminin Sivastopol limanında Mistral sınıfı gemi için tasarlanan yeri işgal edeceğini söyledi.

Türün ilk iki gemileri olan Ivan Rogov ve Mitrofan Moskalenko 20 Temmuz 2020’de Zaliv Tersanesi tarafından denize indirildi.

Rusya’nın tasarladığı Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisi yaklaşık 20 bin ton, 204 metere uzunluğunda, 7 metre draftın üzerinde, bin deniz piyadesi ve 16 helikopter taşıyabiliyor. Gemi rıhtımı altında 6 adet çıkarma gemisi barındırabilir. TASS haber ajansı Kasım 2019’daki bir haberinde, yeni amfibi hücum gemisinin 20’den fazla helikopter ve 900 kişilik iki güçlendirilmiş deniz taburu taşıyabileceği, deplasmanın 25 bin ton, uzunluğun 220 metreye yakın olacağı verilmişti.

Uzmanlar, Rus amfibi saldırı gemilerinin Fransız Mistral Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisi (LHD) andırdığını söylüyor. Helikopterler için bir geçiş güvertesi ve sancak tarafında bir ada üst yapısı Fransız gemisini andırıyor.

Business Online tarafından yayınlanan bir görselde, 23900 projesindeki gemilerin güvertesinde Ka-27 ve Ka-52K helikopterlerini gösteriyor. Gemilerin Pantsir-M Hava Savunma Sistemi ve 324 mm anti torpidolu dönebilen Paket-NK SM-588 rampaları ile silahlandırılmaları kuvvetle muhtemel.

Proje 23900 Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisi (LHD) için 100 milyar Rubleye yakın mal olacağını belirten kaynak, ilk geminin 2026’da, ikinci geminin ise 2027’de Donanmaya teslim edileceğini söyledi.

Kaynak: TASS Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here