ABD Deniz piyadeleri, Amfibi Araç (ACV) ihalesini kazanan BAE Systems’e Gelişmiş Keşif Aracı, Komuta, Kontrol, Haberleşme ve Bilgisayarlar (C4) / İnsansız Hava Sistemleri (İHA) görev yükünü taşıyacak yeni bir varyant üzerinde çalışmasını talep etti.

Deniz Piyadeleri, C4/İHA yükü ile çevrelerini gözlemlemek, bilgi toplamak ve entegre etmek, hedefleri algılamak için ihtiyaç duydukları dönüşüm teknolojisini sağlayacak.

ACV C4/İHA, son teknoloji bir savaş yönetim sistemine ve gelişmiş algılama yeteneklerine sahip olacak. Deniz Piyadeleri birinci faz çalışma sonuçlarına göre Amfibi Araç (ACV) değişikliğe gidecek.

BAE Systems’in amfibi programlardan sorumlu başkan yardımcısı John Swift, ” BAE Systems’in ABD Deniz Piyadeleri modernizasyon operasyonları kapsamında, çok alanlı ihtiyaçları karşılamak için yenilikçi savaş sistemi çözümleri sağlamaya kararlıdır…” ifadelerini kullandı.

ABD Hükümeti Amfibi Araç (ACV) prototiplerin tüm testlerini 2017 yılında sonuçlandırdı. Deniz Piyadeleri Ocak 2018’de ilk teklif talebinde bulundu ve operasyon testleri aynı zamanda başladı.

BAE Systems, Operasyonel değerlendirmelere yedi prototip ile katıldı. Araç, arazi güvenilirliği testi, hayatta kalma ve patlama testi, su testi ve suda yüzme kabiliyeti, gemi lansman ve kurtarma testlerinden geçti.

BAE Systems ACV teklifini, İtalyan şirketi Iveco Defense Vehicles ile ortaklık kurarak verdi.

BAE Systems yaklaşık 70 yıllık amfibik araçların tasarlanması ve inşa edilmesi deneyimine sahiptir. BAE Systems’ın amfibi mirası ve 30 bin’den fazla araç üreten  Iveco Savunma Araçları’nın uzun geçmişi sonucu ACV ortaya çıkmıştır.

Araç, gemiden kıyıya çıkışlarda ve Sea State 3 hava koşullarında deniz üzerinde üstün performans göstermiştir. Gemi lansmanı ve kurtarma faliyetlerinde başarılı olmuştur. 690 HP beygir gücünde motorla donatılmış olan ACV yakıt ikmali yapmadan karada 65 mil hızla 325 milden fazla bir menzile sahiptir.

ACV Deniz piyadelerin gereksinimlerini karşılarken, tam teçhizatlı 13 deniz piyadesini taşıyabiliyor. Araç patlamaya dayanıklı gövde ve enerji emici koltuklar içeriyor.

ABD Deniz Piyadeleri, personel varyantı (ACV-P), komuta araç varyantı (ACV-C) için ilk operasyonel kapasiteyi açıklanmasının ardından BAE Systems ile iki tam oranlı üretim sözleşmesi imzaladı. Ayrıca 30 mm’lik bir top varyantı (ACV-30) ve bir kurtarma varyantı (ACV-R) tasarlamak içinde sözleşme imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here