Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya ve İngiltere Savunma Bakanları ile ‘Gerçekleşen Üçlü Toplantı’ sonrasında yaptığı açıklamada, “ülkeler arasındaki askerî eğitim iş birliği ve savunma sanayi konularındaki mevcut ilişkilerin artarak devam etmesine yönelik görüşmelerde mutabık kaldıklarını açıkladı.

İstanbul’daki toplantının sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Akar, Ülkelerimiz arasındaki savunma güvenlik konularının yanı sıra savunma sanayi, askerî eğitim iş birliği ile dünya ve bölgemizdeki son gelişmelere ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulduk. Tüm görüşmelerimizde aynı anlayış birliği içinde olduğumuzu büyük bir memnuniyetle müşahede ettik.” diye konuştu.

Bakan Akar, “Biz bir taraftan ikili ilişkilerimiz çerçevesinde İtalya ve İngiltere ile çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan da NATO üyesi ülkeler olarak NATO çerçevesindeki dayanışmanın, yakın iş birliği ve koordinasyonun da önemli olduğunu bu görüşmeler sırasında vurgulama fırsatı bulduk.” ifadelerini kullandı


Bakan Akar sözlerinin sonunda bundan sonraki çalışmalarının da artan bir koordinasyonla devam edeceğini söyledi.

ÜÇ BAKAN: UKRAYNA’DA İSTİKRARIN SAĞLANMASI İÇİN ATEŞKES ŞART

Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusunda hem fikir olduğumuzu bir kez daha karşılıklı görüşmelerle teyit ettiklerini belirten Akar sözlerine şöyle devam etti: Şu anki durumu da yakinen takip ediyoruz. Ukrayna’daki son gelişmeler çerçevesinde daha fazla can kaybı olmaması, sivil kayıpların önlenmesi, insani durumun daha da kötüleşmemesi için bir an önce ateşkese ihtiyaç olduğunu da görüşmelerimizde ortaya koyduk. Bölgede huzur ve güvenin bir an önce tesisi ve buna bağlı olarak istikrarın sağlanabilmesi için ateşkesin şart olduğunu dile getiriyoruz. Ateşkesin sağlanmasıyla önümüzdeki dönemlerde diplomasi yolunun açılacağını ve diplomatik çalışmaların yapılabileceğini gündeme getirdik.”

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here