Pakistan Ulusal Meclisi’nde yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düştü. İmran Han ilk defa güvensizlik oyu ile iktidarı kaybeden Pakistan Başbakanı oldu.

Pakistan parlamentosunda dört kez ertelenen 13 saatlik krizin ardından Cumartesi gecesi geç saatlerde İmran Han’a karşı bir gensoru önergesi oylaması başladı.

Oylamadan hemen öncesinde Pakistan Genel Kurmay Başkanı General Qamar Javed Bajwa krizi çözmek için İmran Han ile bir araya geldi. Pakistan basını, görüşmenin ardından İmran Han İslamabad’daki Başbakanlık Evi’nden helikopterle ayrıldığı ve başkentin eteklerindeki Bani Gala’daki özel konutuna taşındığını bildirdi.

Pakistan’da parlamentoda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düştü.

Parlementoda oturuma başkanlık eden muhalif siyasetçi Ayaz Sadık “ 174 üye karar lehinde oy kullandı” dedi. Sonuç olarak, Başbakan İmran Han’a karşı güvensizlik oyu kararı ulusal meclisin çoğunluğu tarafından kabul edildiğini söyledi.

Pakistan Ana Muhalefet lideri Shebaz Sharif, “Pakistan, bir kez daha hukuk ve anayasa sayesinde doğuyor” ifadelerini kullandı.

Pakistan Halk Partisi Eşbaşkanı Bilawal Butto-Zardari, ” Tarihte ilk kez bir güvensizlik oylamasının başarıya ulaştığını, bu tarihi adımıdan dolayı tüm Pakistanlılara teşekkür ediyorum. “ dedi.

Parlamenterler geçen hafta Pazar sabahı güvensizlik oylamadına hazırlanırken, İmran Han’ın enformasyon bakanı Fawad Chaudhry, Ulusal Meclis Başkan Yardımcısından önergeyi “yabancı bir hükümet tarafından rejim değişikliği operasyonu” olduğunu belirterek reddetmesini istedi.

Pakistan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Muhammad Qasim Khan, “hiçbir yabancı gücün seçilmiş bir hükümeti bir komplo yoluyla devirmesine izin verilmeyecektir” yanıtını verdi. Qasim Khan bakanın öne sürdüğü noktaların geçerli olduğunu ekleyerek önergeyi red etmişti.

Pakistan Yüksek Mahkeme Perşembe günü aldığı karar ile Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Muhammad Qasim Khan‘ın aldığı kararı geçersiz olduğunu ilan etti. Yüksek mahkeme parlamentoyu eski durumuna getirerek, Cumartesi günü parlamentoda güven oylaması yapılmasını emretti.

Başbakanın güvensizlik oylamasını kaybetmesi ardından, parlamento Ağustos 2023’e kadar çalışmaya devam edebilecek. Parlementonun görev süresi dolduktan 60 gün içinde genel seçim yapılması gerekiyor. Meclisin görev süresi dolana kadar yeni başbakan, Ulusal Parlemento’da yapılacak oylama ile seçilecek.

İMRAN HAN VE BAKANLARA UÇUŞ YASAĞI TALEBİ

Pakistan Yüksek Mahkemesi (IHC) eski Başbakan İmran Han ve eski bakanların isimlerinin yer aldığı uçuş yasağı getiren bir listeyi Pazartesi günü değerlendireceği bildirildi.

Cumartesi geç saatlerde mahkemeye yapılan başvurularda, İmran Han ve eski bakanlara uçuş yasağı ve ABD’den Pakistan’a tehditler taşıyan sözde mektup hakkında soruşturma emri vermesi için harekete geçmesi isteniyor.

The News İngilizce gazetesinde yer alan bir habere göre, yüksek mahkemeye yapılan başvuruda eski enformasyon bakanı Chaudhry Fawad Hussain, eski dışişleri bakanı Shah Mahmood Qureshi, Ulusal Meclis eski başkan yardımcısı Qasim Suri ve Pakistan’ın eski ABD büyükelçisi Asad Majeed’in isimlerininde listeye eklenmesi talep ediliyor.


        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here