Savunma Sanayii Başkanlığı, güvenlik güçlerini harekat sahasında elini güçlendiren Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU’nun yeni teslimatlarını gerçekleştirildiklerini açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, #KARGU teslimatlarına devam ediyoruz. Güvenlik güçlerimizin harekat sahasında elini güçlendiren, Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU’nun yeni teslimatlarını TSK’ya gerçekleştirdik. Hayırlı olsun. “ ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni giren  Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU, Ateş Serbest-2020 faliyetinde ilk kez yer almıştı. KARGU Kamikaze İHA belirlenen hedefleri başarıyla imha etti.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş.(STM) tarafından geliştirilen 40 adet Kargı Vurucu İHA güvenlik güçlerine Aralık 2018’de ilk kez teslim edilmişti.

KARGU™ asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür.

KARGU™ platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir.Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Gece-gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa bir sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Otonom veya uzaktan kumanda ile kullanılabilen 6,3 kilogram ağırlığındaki Kargu’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.

KARGU, bin metre azami irtifaya, 72 kilometre/saat hıza çıkabiliyor. Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özellikleri de bulunan 5 km menzili olan dronun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here